State Nature Conservancy of the Slovak Republic Slovak Caves Administration
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Responses of visitors

Name: Mária, Date: 05.07.2015 10:25:59

Dobrý deň, chcem sa poďakovať jaskyniarom a všetkým zúčastneným pri objavovaní a sprístupňovaní jaskýň Zaujímalo by ma či je nejaka jaskyňa, ktorá by bola sprístunená aj vozíčkárom, nakoľko je vstup do jaskyne mnohokrát strmí a s veľkým počtom schodov. Ďakujem za odpoveď, prajem krásnu slnečnú nedeľu. Mária

Name: web admin, Date: 08.07.2015 15:39:04

Dobrý deň, oceňujeme Vaše uznanie pre jaskyniarov k sprístupňovaniu jaskýň. Z našich sprístupnených jaskýň je takmer bezbariérová len Bystrianska jaskyňa, hoci pár schodov sa aj tu nachádza. V časoch s nižším počtom návštevníkov, čo je prevažne mimo hlavnej turistickej sezóny v letných mesiacoch, je možná aj takáto prehliadka.

Name: Ingrid, Date: 01.07.2015 13:29:51

Dobrý deń, pred pár dńami sme navštívili Gombaseckú a Ochtinskú aragonitovú jaskyńu - obe sú nádherné. Chceme ešte raz poďakovať pani sprievodkyni z Gombaseckej jaskyne za jej prístup, vidieť , že má svoju prácu veľmi rada. Radi sa sem ešte vrátime. Škoda len, že okolie jaskyne je tak opustené , bolo by pekné zdržať sa tam s rodinou aj dlhšie... :)

Name: web admin, Date: 08.07.2015 15:35:37

Dobrý deň, ďakujeme za uznanie. Pochvala našej kolegyni v Gombaseckej jaskyni nás teší. Čo sa týka okolia jaskýň, to žiaľ nie je v našom vlastníctve a ani napriek dlhodobým snahám sa ho nedarí vylepšiť. Napriek tomu sa možno postupne k tomu dostaneme - len asi treba dlhšie čakať.

Name: Andrej, Date: 20.06.2015 13:32:15

čo znamená to červené číslo pri názve jaskyne v hlavnom menu? Ďakujem

Name: web admin, Date: 22.06.2015 08:02:01

Číslo v červenom poli pri názve jaskyne znamená, že daná jaskyňa má aktuálnu nejakú novinku.

Name: Majka, Date: 17.06.2015 16:58:36

Prehliadka Belianskej jaskyne bola veľmi zaujímavá. Neuvažujete aj o rodinných vstupenkách?

Name: web admin, Date: 22.06.2015 07:45:51

Dobrý deň, ďakujeme za pochvalu prehliadky v Belianskej jaskyni. Čo sa týka otázok na rodinné vstupenky resp. na rôzne formy zliav - dostávame viacero podnetov od návštevníkov a snažíme sa ich vyhodnocovať. Možno nám k tomu pomôže aj malá anketa, ktorú chystáme v druhej polovici leta. V každom prípade bude však o týchto možnostiach rozhodovať viacero zodpovedných ľudí.

Name: Martina, Date: 05.06.2015 19:02:26

Dobrý deň, chcem vás pochváliť za peknú prehliadku jakyne Driny a to aj vďaka sprievodcovi, bol príjemný aj teraz a aj ten pred pár rokmi.

Name: web admin, Date: 08.06.2015 07:45:55

Dobrý deň, ďakujeme za pochvalu. Sme radi, že aj keď sa na tejto jaskyni boríme s priestorovými problémami, naši zamestnanci sú k návštevníkom príjemní.

Name: Katarína, Date: 05.06.2015 15:38:20

Dobrý deň! Dnes sme boli s tretiakmi na exkurziu v Belianskej jaskyni. Prehliadka, zaujímavý výklad aj vynovená jaskyňa sa nám veľmi páčila. Ďakujeme:)

Name: web admin, Date: 08.06.2015 07:51:19

Dobrý deň. Reakcie z návštevy Belianskej jaskyne sú pre nás v tomto čase veľmi zaujímavé. Investovali sme do jej obnovy mnoho úsilia a tak sme zvedaví, ako to na ľudí pôsobí. Váš ohlas nás naozaj teší. Ďakujeme za návštevu.

Name: Katarína, Date: 05.06.2015 13:40:24

Dobrý deň, chystáme sa s rodinou na dovolenku na Liptov a máme záujem navštíviť aj nejakú jaskyňu. Ktorú v okolí by ste odporučili pre deti (4 a 7 rokov)? Ďakujem a prajem príjemnú letnú sezónu :)

Name: web admin, Date: 05.06.2015 14:57:15

Dobrý deň, Váš záujem navštíviť niektorú z našich jaskýň na Liptove nás teší. Keďže sa jedná o menšie deti, možno by ich zaujala priamo v obci Važec ležiaca Važecká jaskyňa, ktorá je síce menšia, ale hlavne pre deti určite atraktívna, pretože hneď za vchodom ich čaká prekvapenie. Potom samozrejme tu máme naše dve veľké jaskyne - Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody - obe sú v známej turistickej Demänovskej doline v Nízkych Tatrách. Každá z nich je iná, v prvej je prehliadka trochu kratšia ako v tej druhej. Výber by sme ponechali na Vašom vkuse - základné údaje sú tu na web stránke. Prajeme príjemnú prehliadku.

Name: martin, Date: 03.06.2015 15:24:21

Dobrý deň, už ste tu spomínali, že ľadové jaskyne nemôžu byť v zime otvorené kvôli bezpečnosti a tvorbe ľadu, môžem sa však opýtať či je naozaj nutné posúvať začiatok sezóny až na polovičku mája. Minulý rok sme chceli ísť do Demänovskej ľadovej jaskyni už niekedy v marci, ale keďže vtedyy bola ešte zatvorená, tak sme tam išli až niekedy na začiatku júna, kedy však už v jaskyni nebol takmer žiaden sneh. Dosť sme boli sklamaní, a keby sme boli viac asertivnejší, tak by sme snáď aj žiadali vrátenie vstupného. Teraz sa chystáme do Dobšinskej ľadovej jaskyne, kde by malo byť teda viac snehu ako v Demänovskej, ale zarazila ma pre zmenu dĺžka trasy - 30 minút. Písali ste, že je to kvôli dĺžke chodníka, aj kvôli tomu, že ľudia chodia do jaskýň oblečení naľahko. Podľa mňa by ste to však vy nemali vôbec riešiť, vy máte predsa jasne uvedené na svojej stránke koľko stupňov je v takej jaskyni, a je to problém ľudí, že sa na to vhodne neoblečú. To je ako keby sa ľudia pri mori sťažovali plavčíkovi, že si spálili pokožku. Ak je krátky chodník, tak prečo nedovoliť ľuďom dlhšie sa pokochať krásou ľadovej jaskyni a dovoliť im urobiť si fotky v pokoji. Pri takej krátkej trase by neobstál ani váš argument, že vysoká cena je" najmä kvôli dodržaniu časového režimu prevádzky v hlavnej sezóne" . Ak by aj fotenie predĺžilo trasu o 15 minút, tak by stále prehliadka trvala iba 45 minút. Navyše nerozumiem vášmu argumentu: "Ak sme chceli zachovať jednotný prístup ku všetkým jaskyniam v našom prevádzkovaní" - a prečo by mal byť jednotný prístup, keď jedna jaskyňa je ľadová, druhá kvapľová, tretia aragonitová? Proste jedna je krajšia, druhá menej. Veď ani cena vstupov nie je jednotná, tak prečo by mala byť jednotná cena za fotografovanie?

Name: web admin, Date: 05.06.2015 14:14:48

Dobrý deň, vidíme, že ste podrobnejšie študovali niektoré naše predošlé odpovede a vyjadrenia. Nie všetko sa však dalo v stručnosti v tomto priestore vyjadriť. K Vašim tvrdeniam teda upresňujeme: otvorenie ľadových jaskýň v polovici mája je dlhodobo overený termín, ktorý súvisí najmä s tým, že po zime je veľká časť chodníkov v jaskyni zatečená podlahovým ľadom, ktorý sa nám žiaľ naisto podarí odstrániť až k tomuto termínu. Tento ľad sa tvorí práve najviac v jarných mesiacoch, keď tekuté zrážky ľahko a rýchlo dosiahnu vnútro jaskyne, ktoré je podchladené pod bod mrazu a spôsobuje významnú tvorbu podlahového ľadu. Iste, sú sezóny, keď by sa dalo niektorú ľadovú jaskyňu otvoriť aj skôr, avšak táto pružnosť sa potom viaže zas na iné administratívne obmedzenia súvisiace s návštevným poriadkom a podobne. Skrátka nie je tak jednoduché mať pohyblivý začiatok a prípadne aj koniec sezóny. Čo sa týka množstva ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni - to žiaľ výrazne závisí od zimy a teda od prírody, ktorú zatiaľ veľmi ovládať nevieme smiley. Jaskyňa má však okrem ľadu aj iné vzácne hodnoty, takže veríme, že vnímavý návštevník vie oceniť aj tieto.

Dĺžka prehliadkovej trasy v jaskyni je hlavným faktorom času, ktorý návštevníci v jaskyni strávia. Ak spomínate Dobšinskú ľadovú jaskyňu s tým, že 30 minút je tam na návštevu málo, tak potom aj všetky ostatné menšie jaskyne by mohli čas na prehliadku navýšiť. A naozaj by sa bolo na čo pozerať. No týka sa to aj tých väčších jaskýň - a tam by potom čas návštevy bol ešte dlhší. Časy prehliadok sú ustálené na nejakom priemere alebo optime na základe dlhodobej praxe, a žiaľ nemôžeme vyhovieť každej individuálnej požiadavke na prehliadku. Rozumieme však tomu, že ľudia majú rôzne nároky a vnímanie, takže rozmýšľame aj o alternatívach rôznych druhov vstupov - môže sa to týkať dĺžky pobytu aj výkladu. Je to však ešte v ranných štádiách riešenia a závisí to od viacerých faktorov. K oblečeniu návštevníkov v ľadovej jaskyni (aj v iných jaskyniach) môžeme len smutne skonštatovať, že nie veľa ľudí je tak uvedomelých ako Vy a zoberú si teplé alebo náhradné oblečenie, no a potom im je v jaskyni zima. My sa v snahe nikoho nesklamať musíme pozerať na návštevníkov so všetkými ich odchýlkami, Vy však na rozdiel od nás zvažujete v podstate Vašu konkrétnu situáciu. Na fotenie v jaskyniach a jednotnosť prístupu tu už odznelo viacero pripomienok a treba priznať, že súčasný stav je výsledkom prevládajúceho názoru ľudí, ktorí o týchto veciach rozhodujú. Neznamená to však, že je tento stav nemenný. Napriek tomu, že Vás táto odpoveď asi nepoteší Vám chceme poďakovať, že ste napísali a vyjadrili tak, že o túto problematiku máte záujem. Podnetmi sa určite budeme zaoberať v širšom kruhu.

Name: Miro, Date: 20.04.2015 10:32:25

Dobrý deň. Aj touto cestou by som sa chcel poďakovať zamestnancom Demänovskej jaskyne slobody za naozaj profesionálny, proklientsky prístup a ochotu počas návštevy so skupinou francúzskych žiakov z našej partnerskej školy. Možno sa to zdá, ako samozrejmosť, pretože tak by to aj malo byť, ale počas pár dní strávených na niekoľkých miestach na Slovensku sme sa stretávali, na moje nemilé prekvapenie, asi so všetkým, len nie s takým prístupom, ako u Vás. Aj preto by som sa Vám chcel ešte raz poďakovať a vyjadriť presvedčenie, že takýto prístup k turistom Vám zostane aj naďalej. Ešte raz, vďaka.

Name: web admin, Date: 22.04.2015 09:54:17

Dobrý deň, sme naozaj radi, že môžeme zverejniť takéto pozitívne ohlasy na návštevu našich jaskýň. Zážitok z prehliadky jaskyne je to, čo môžeme ovplyvniť vlastnými silami a spoločne sa snažíme, aby si ľudia návštevu čím viac užili. Ďakujeme za Váš ohlas.

Name: Ivan, Date: 19.04.2015 19:32:30

Dobrý deň. Nedávno som navštívil s priateľmi Vaše jaskyne- Domicu a Gombaseckú. Jaskyne boli nádherné, to je vec prírody. Ale zaujalo ma iné- nerezové zábradlie. Dopočul som sa, že to máte z európskych fondov. Chcem Vám vysloviť obdiv za výsledok...zábradlie je nádherné (asi aj drahé) a super zapadne do prostredia, viem to posúdiť bol som tam niekoľko rokov dozadu a pamätám si iné-asi žlté a hrdzavé...Myslím si, že väčšína ludí príde do jaskyne za krásami podzemia a takéto veci si moc nevšímajú...A naviac konečne účelne minuté peniaze na niečo, čo zostane pre prírodu a nie kadejaké predražené tendre z fondov, ale to je už niečo iné...Ešte raz veľká pochvala. A ešte som niekde čítal, že v Belianskej jaskyni ste tiež menili zábradlie za nerezové, už teraz som zvedaví na výsledok, určite sa tam pôjdeme pozrieť.

Name: web admin, Date: 20.04.2015 07:44:11

Dobrý deň. Ďakujeme za pochvalu k inštalácii nového zábradlia v podzemí jaskýň. Pre úplnosť uvádzame, že v rámci skorších projektov sa nám už podarilo rekonštruovať podobným spôsobom aj Dobšinskú ľadovú jaskyňu, obe Demänovské jaskyne a Harmaneckú jaskyňu - teda 9 z 12 sprístupnených jaskýň prevádzkovaných Správou slovenských jaskýň. Uvedené projekty mali za cieľ hlavne eliminovať negatívne zásahy do podzemia napr. nátermi hrdzavejúcich materiálov a podobne. V tejto, zatiaľ poslednej, fáze projektov prebehla rekonštrukcia prehliadkových trás vrátane zábradlí v piatich jaskyniach: Gombasecká, Domica, Bystrianska jaskyňa, Ochtinská aragonitová jaskyňa a Belianska jaskyňa. Tieto práce boli ukončené v marci 2015. V Belianskej jaskyni navyše prebieha aj rekonštrukcia elektroinštalácie, ktorá má byť ukončená v polovici mája 2015, čiže na návštevu tejto jaskyne bude potrebné si ešte trošku počkať. Myslíme si však, že to čakanie bude stáť za to, pretože tam na návštevníkov čaká viac prekvapení...Tešíme sa na Vašu návštevu.

Name: Alena Luky, Date: 04.04.2015 08:54:57

Dobrý deň. Navštívili sme jaskyňu Domica a Gombaseckú. Napriek tomu, že už sme sa ako deti zúčastnili školských výletov, opäť nás uchvátila krása týchto prírodných klenotov. Možno o to viac, že jaskyne zostali nezmenené vo svojej kráse. O čo viac sme vnímali krásu podzemia, o to viac nás sklamalo to všetko, čo prináša návštevníkovi nezabudnuteľné zážitky z prvého dojmu, pri návšteve. Týmto nemyslím prácu ľudí, ktorí sa zúčastňují ako sprievodcovia, pri návštve, ale mám na mysli možnosti občerstvenia, možnosti informovanosti a zakúpenia príp. bezplatného obdržania informácií o navštívenej jaskyni. nedá mi, aby som so smútkom konštatovala, že okolie našich jaskýň je to, čo znižuje návštevnosť jeskýň. deficit občerstvenia, informácie o okolí a o náučných chodníkoch...Môj názor je, že samosprávy obcí nerobia pre spropagovanie svojej obce a jaskyne ,ktorá patrí do ich regiónu nič. Viem, že veľa rozhodujú aj názory majiteľov pozemkov a ich finančné zámery, ale tiež si myslím, že na takéto unikátne prírodné útvary ako aj na ich bezprostredné okolie, ktoré ovplyvňuje kvalitu existencie týchto objektov, by mali platiť iné pravidlá. Také, ktoré by neumožňovali majiteľovi bezdôvodne zasahovať do plánov rozvoja, ochrany a zveľaďovania jednak jaskýň, ale aj okolia jaskýň. Nechce sa mi veriť, že je dovolené budovať také ohyzdné stavby , aké sa nachádzajú priamo pri Domici, nechce sa mi veriť, že je dovolené nechať spustnúť celý rad už fungujúcich ozdravovacích zariadení, bufetov a reštaurácií, ktoré sa nachádzali priamo pred jaskyňou Gombasek. Nebyť nadšenia a zanietenia o prezentáciu v podaní pracovníčky, ktorá je sprievodkyňou v Gombaseckej jasyni, nebyť aspoň pekne urobenej informačnej taluli a chodníka, ktorý výbudovala Správa jaskýň LM, odchádzali by sme veľmi znechutení z toho, čo sa nachádza v širšom oklí vchodu do jaskyne. VELKÉ NIČ ! Apelujem preto, na kompetentných, aby sa zamysleli a aj zrealizovali kroky, ktoré donútia urobiť kladné zmeny v prezentácii našich národných , ba aj svetových unikátov. Nechápem, neviem a neverím, že tí, ktorí o takýchto veciach rozhodujú, zabudli, že Slovensko je prezentované tak, ako ho vidia návštevníci. Som znechutená, pobúrená a veľmi nahnevaná, že kraj s najvyššou nezamestnanosťou a na druhej strane s takým obrovským potenciálom prírodných krás, je vo svojom žabomyšom spore s nekultúrnymi majiteľmi pozemkov a stavieb, taký benevolentný. Nepochopím, ako je možné, že o 1,4 km na juh funguje všetko to, čo robí návštevu návštevou. Páni kompetentní, máte sa čo učiť !!! Páni kompetentní, navštívte tieto miesta očami návštevníka, pošlite žiadosti hoci aj k prezidentovi a zastavte úpadok našich najatraktívnejších prírodných klenotov. Doprajte, nech si ľudia z celého sveta vybavia Slovensko, ako krajinu kultúrnych, múdrych a neľahostajných ľudí... Urobte pre región to, čo by urobil každý múdry hospodár . Prajem Vám veľ úspechov. Nám , občanom, múdrich a nezištných správcov toho, čo sme im zverili do opatery.

Name: web admin, Date: 10.04.2015 13:01:19

Dobrý deň pani Alena,

V prvom rade ďakujeme za Váš ohlas k návšteve dvoch jaskýň. Ceníme si Vaše postrehy hlavne preto, že sú úprimné a vidno, že Vám záleží na veciach okolo nás. Naše stanovisko by sme rozdelili do dvoch oblastí. Jedna je tá, ktorú môžeme ovplyvniť a druhá ktorú, žiaľ, ovplyvniť nevieme. Začneme s tou druhou, aby sme nekončili pesimisticky. Teda stav pozemkov a vzhľad budov, mimo tých čo vlastníme, je pre nás veľmi ťažko ovplyvniteľný – no a čiastočne sa to týka aj našich zariadení, pretože sa do nich v rámci prerozdeľovania nedostáva to, čo by si vyžadovali. Tam sa potom snažíme využívať aj rôzne fondy, ktorých určenie je však obyčajne presne definované a vyzerá na čím ďalej obmedzenejšie v tomto smere. Chovanie kompetentných orgánov je však najmä v prípade Gombaseckej jaskyne naopak veľmi pozitívne – sami pracovníčky Obvodného úradu životného prostredia v spolupráci so stavebným odborom zorganizovali už viac stretnutí na riešenie situácie pri Gombaseckej jaskyni. Za to by si zaslúžili naozaj verejnú pochvalu, pretože sa jednalo o silne nadštandardný prístup k riešeniu problému v jeho komplexnosti. Podobný konštruktívny prístup k riešeniu problémov majú aj zástupcovia obce Slavec. V tomto priestore však narážame na slabšiu možnosť dohody s vlastníkmi pozemkov a budov. Oproti jaskyni Domica je areál vybudovaný v rámci nejakej minulej veľkej iniciatívy, ktorá ešte pred dokončením skrachovala. Takže s vlastníctvom to tam je ešte komplikovanejšie ako pri Gombaseku. Najtragickejšie je vlastne to, že daný investor chcel práve blízkosť sprístupnených jaskýň využiť na rozvoj svojich aktivít v cestovnom ruchu (pri Domici to aj chvíľu fungovalo, pri Gombaseku len kúpil pozemky za podobným účelom). My, ako štátna inštitúcia s rozpočtom, s ktorým každoročne bojujeme o vlastné prežitie sa môžeme len podobne ako vy – návštevníci, skoro bezmocne pozerať na tento stav. Čo však môžeme ovplyvniť je to, čo sami robíme. Aj preto Vám ďakujeme za ocenenie našej pracovníčky v Gombaseckej jaskyni, ktorá zbiera len samé pozitívne ohlasy. Z materiálnych vecí, len ako detail spomeniem, že Gombasecká jaskyňa má vyhotovené aj tri nové náučné tabule, ktoré chystáme inštalovať na jaskyni pri najbližšej ceste. Pripravujeme aj ďalšie „drobné“ veci, ktoré si môžeme finančne dovoliť a prispieť tak aspoň kvalitou materiálov a ľudí k čo najlepšiemu dojmu návštevníkov nášho podzemného bohatstva. Napriek vyššie uvedeným problémom a nedostatkom Vám prajeme len samé pekné zážitky z našej stále ešte peknej krajiny a prírody.

Name: Gypsi, Date: 03.04.2015 17:06:10

Dobrý deň, chcel by som sa spýtať či neurobíte take akcie typu ze jeden deň v mesiaci máte vstupy zadarmo. Za vašu odpoveď vopred ďakujem.

Name: web admin, Date: 07.04.2015 07:50:24

Dobrý deň, žiaľ také akcie si nemôžeme dovoliť najmä kvôli každoročne napätému rozpočtu, keďže sme súčasť pomerne veľkej organizácie. Podporujeme však iniciatívy jednotlivých jaskýň pripraviť pri rôznych príležitostiach sprievodné akcie nad rámec bežných návštev. Minulý rok sa takáto akcia konala pri Gombaseckej jaskyni ku dňu detí a tento rok sa pracovníci chystajú niečo podobné zopakovať.

Name: Lula, Date: 18.03.2015 11:04:44

Dobrý deň. Prosím Vás, chceli by sme navštíviť Demänovskú Ľadovú jaskyňu. Poradili Nám, že najkrajšia je v máji. Chcela by som vedieť kedy v máji otvárate. Ďakujem za odpoveď.

Name: web admin, Date: 19.03.2015 08:00:35

Dobrý deň, máte pravdu, naše ľadové jaskyne sú asi najkrajšie po ukončení zimy v jarných mesiacoch. Demänovskú ľadovú, takisto ako Dobšinskú ľadovú jaskyňu, otvárame od 15.5.2015. Prehľadne sú doby otvorenia zobrazené na našej stránke http://www.ssj.sk/sk/otvaracie-hodiny. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Name: Filip, Date: 14.03.2015 12:24:02

Dobrý deň, rád by som navštívil Ochtinskú i Harmaneckú jaskyňu, ale odrádza ma moja momentálna čiastočná nepohyblivosť (nie som vozíčkár). Odporúčate aj napriek tomu ich návštevu? Vďaka.

Name: web admin, Date: 16.03.2015 16:37:49

Dobrý deň, čo sa týka návštevy Ochtinskej aragonitovej jaskyne, prístup k nej je celkom pohodlný, avšak zo vstupného areálu vedú pomerne dlhé schody dolu do podzemia. Potom v jaskyni je chodník takmer horizontálny - bez schodov. Patrí k našim ľahšie zvládnuteľným jaskyniam. Pre Harmaneckú jaskyňu to už neplatí, tá je snáď z hľadiska prístupu najnáročnejšia - približne 40 minút chôdza nahor k jaskyni a potom asi hodinová prehliadka vertikálne dosť členitej jaskyne. Ak však máte záujem o jaskyne, tak môžeme odporučiť z tých ľahšie priechodných Bystriansku jaskyňu, Važeckú jaskyňu, Gombaseckú jaskyňu, aj väčšiu Domicu a napríklad trochu od parkoviska vzdialenejšiu jaskyňu Driny. Aktuálne časy otvorenia si pozrite prosím na našej stránke.

Name: Anita, Date: 03.02.2015 01:36:50

Dobry vecer. Chcela by som sa opytat, ci je dobry napad navstivit Demanovsku ladovu jaskynu s troj rocnym chlapcekom? Za odpoved vopred dakujem. Anita

Name: web admin, Date: 03.02.2015 08:26:41

Dobrý deň, návšteva jaskyne sa malým dieťaťom je samozrejme možná, avšak príliš ju neodporúčame. Ak je dieťa kľudné, prípadne spí, je všetko v poriadku. Ak však plače alebo inak spôsobuje rušenie ostatných návštevníkov znižuje im to dojem z návštevy jaskyne. Skúste zvážiť aké máte dieťa a zariadiť sa podľa toho. My sme samozrejme radi, že máte záujem navštíviť našu jaskyňu.

Name: Peter Machacek, Date: 04.09.2014 11:20:19

Dobry den, chcel by som sa podakovat v mene celej nasej rodiny za krasne prazdninove zazitky, ktore sme mali v slovenskych jaskyniach. Presli sme ich desat a kazda bola nadherna, nase deti boli nadsene a uz si pripravuju zo svojich zazitkov projekty, ktore vyuziju v skolach. Tiez by som chcel podakovat vsetkym sprievodcom, ich vyklad bol odborny, poucny a casto zabavny, takze sa ziaden clen nasej rodiny nenudil, zvlast by som chcel podakovat sprievodkyni p. Eve Lorinczovej z Gombaseckej jaskyne, ktora si dokazala ziskat nase srdcia svojim prejavom a citom zaujat aj nasu najmensiu dceru, pohladnice ktore nam na konci rozdala sa stali zalozkami v ucebniciach a budu stalym spritomnenim nasich letnych zazitkov. Vsetkym Vam este raz velka vdaka, nasa volba stravit dovolenku po dlhych rokoch na slovensku bola spravna.

Name: web admin, Date: 04.09.2014 16:29:30

Dobrý deň, ďakujeme pekne za Váš pozitívny ohlas a dobré zážitky z našich jaskýň. Asi budete ozajstným rekordérom v návšteve našich jaskýň za jeden rok, za čo sme Vám osobitne vďační. Budeme sa snažiť naše služby neustále zlepšovať a núkať aj ďalšie aktivity, aby bol dôvod ísť do jaskyne znovu. Pani Eve Lörinczovej budeme tlmočiť Vašu pochvalu a asi sa jej pôjdeme spýtať ako to treba robiť...:-)

Name: Magda, Date: 04.09.2014 10:05:48

Dobry den, moj priatel a ja sme chceli navstivit Beliansku jaskynu, ale nie sme si isti, ci by to on zvladol, kedze ma momentalne problemy s krizami. Mozete nam poradit, prosim? Je vystup k jaskyni dlhy a narocny?

Name: web admin, Date: 04.09.2014 16:06:33

Dobrý deň, na podobnú otázku sme už odpovedali v marci tohto roku. Je dosť ťažké individuálne odhadnúť kondíciu resp. zdravotný stav niekoho na diaľku. K Belianskej jaskyni sa prichádza výstupom, ktorý trvá pri dosť miernom tempe do 25 minút. Zvládne to naozaj veľa ľudí, keďže jaskyňa má druhú najväčšiu návštevnosť z našich jaskýň. Z našich jaskýň patrí výstup k tým dlhším, i keď máme ešte vzdialenejšiu jaskyňu. Myslím, že sa toho netreba báť a skúsiť to. Ďakujeme za Váš záujem.

Name: Tomas, Date: 26.08.2014 20:53:28

Dnes sme boli v Aragonitovej jaskyni. Prehliadka, jaskyna a vsetko super....ale ta pristupova cesta.Nezvazovali ste opravu alebo nieco podobne.Ved po takej ceste by ste nemali vyberat ani parkovne a nehat tu sumu vodicom na opravy podvozkov...

Name: web admin, Date: 03.09.2014 16:30:48

Dobrý deň, cesta k Ochtinskej aragonitovej jaskyni nie je naozaj v najlepšom stave. V minulom roku sme prispeli na jej opravu v rámci našich možností. Žiaľ cesta patrí inému vlastníkovi a na rozsiahlejšiu opravu bude nutná spolupráca viacerých zainteresovaných. Odporúčame ísť malou rýchlosťou a opatrne a tiež dúfame, že takáto cesta vodičov neodradí, pretože jaskyňa naozaj stojí za to.

Name: Múcsková, Date: 25.08.2014 08:20:49

Dobrý deň, chcem sa s Vami podeliť a príjemnú skúsenosť pri príležitosti návštevy v Gombaseckej jaskyni. Síce nám v ten deň počasie moc neprialo ale vynahradil to príjemný a milý prístup sprievodkyne p. Eva Lorinczovej, ktorá mala zaújmavý a vtipný výklad, pretože podľa mojej skúsenosti dosť záleží aj na spôsobe podania výkladu, pridanie trochu vtipu k faktom je príjemné osvieženie. Mám už pochodených viacero jaskýň na Slovensku ale aj v Čechách a jedine v tejto jaskyni sme dostali aj pohľadnicu, čo všetci privítali s veľkým nadšením, lebo to bolo veľmi milé a nečakané gesto.

Name: web admin, Date: 03.09.2014 16:28:00

Dobrý deň, ďakujeme pekne za pochvalu na adresu našej kolegyne. Sme radi, že sa návštevníci chcú podeliť aj o pozitívnu skúsenosť z návštevy jaskyne.

Name: maja, Date: 21.08.2014 18:47:54

Dobrý deň, včera som sa vrátila z výletu v Dobšinskej ľadovej jaskyni a bola som nemilo prekvapená tým, že vstup pre dospelého návštevníka za 7,00 € po ani 30 minútovej prechádzke podzemím, ukončený vo WC bez toaletného papiera, je ako sa u nás hovorí hanba na 100 rokov. Pre úplnosť dodávam, že som tam bola s návštevou z Francúzka. Prešla som nemalo krajín, ale ani na tej poslednej benzín pumpe toaletný papier nechýbal. Vidieť, že máme toho veľa čo dobiehať. Dúfam, že kompetentní urýchlene odstránia tento veľký nedostatok, vyvodia dôsledky a budú reagovať aj na záporné ohlasy. Budem čakať na odpoveď. Maja zo Spiša.

Name: web admin, Date: 04.09.2014 16:12:40

Dobrý deň, mrzí nás Vaša nedobrá skúsenosť zo zariadenia jaskyne. Jednalo sa naozaj len o momentálny stav, ktorý bol aktuálne vyriešený. Čo sa týka vstupného, je to záležitosť dlhodobejšieho vývoja a nedá sa celkom vzťahovať k dĺžke prehliadky. Tá je v Dobšinskej ľadovej jaskyni volená ako kratšia jednak kvôli dĺžke chodníka ale aj kvôli nízkej teplote, ktorú by mnohí ľudia dlhšie nevydržali, keďže máme skúsenosť, že chodia dosť naľahko oblečení. Hodnota tejto jaskyne však má s veľkou rezervou medzinárodný rozmer a cenovo sa nám žiaľ nedá ísť smerom nadol aj vzhľadom k neustálemu znižovaniu dotácii zo strany štátu. Napriek Vašim negatívnym názorom by sme boli radi, keby sa ľudia sústredili viac na pozitívne stránky návštevy prírodných hodnôt Slovenska, budeme sa snažiť pre to v budúcnosti robiť viac.

Pages: 1 2 3 4 5
News

Card payment - recommendation

Dear visitors, we would like to inform you that due to the technical conditions of payment terminals, there may be situations when card payment will not be possible. For this reason, we recommend that you have an adequate amount of cash available if you want to be sure that you will be able to visit the cave. Thank you for understanding.

Demänovská jaskyňa slobody - long tour reopened from 1st July 2024

Dear visitors,

after a longer period we reopen the long tour in the Demänovska Cave of Liberty from the 1st of July 2024. The tour is open once a day at 13:15 from June to August (3 months) and at 13:00 during the rest of the opening days. Number of visitors is limited, the tour is demanding, with many steps and it takes more than one and a half hours. Cave temperature is around 7°C whole year round. We are looking forward to your visit. 

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Cave visit with small children

Dear visitors, due to increased visitation of parents with very small children (circa up to 3 - 4 years of age), we would like to kindly ask you to have a rucksack baby carrier with you for visiting the more demanding caves in given time. This recommendation concerns all caves but the most concerned are the following ones: Demänovská Cave of Liberty, Belianska Cave, Dobšinská Ice Cave, Demänovská Ice Cave, Harmanecká Cave. We also ask you to consider visiting the cave with your crying child, which could disturb the other visitors. Thank you for understanding and we wish you a nice experience.

Cave tour guides for download

Dear visitors, cave tour guides are available for download

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo