State Nature Conservancy of the Slovak Republic Slovak Caves Administration
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Responses of visitors

Name: Patrik, Date: 29.06.2016 21:00:36

Dobrý deň . Chcem sa opýtať kedy bude sprístupnená Brestovská jaskyňa pre verejnosť . Ďakujem

Name: Elena, Date: 27.06.2016 18:18:36

Dobrý deň, chceli by sme navštíviť jaskyńu Domica začiatkom júla, dá sa predpokladať že bude možná plavba loďkou aj v prípade ešte pokračujúcich horúčav? Ďakujem za odpoveď

Name: odbor prevádzky, Date: 28.06.2016 15:52:14

Dobrý deň, trvanie plavby v Domici odhadujeme tak na ešte 4 - 5 týždňov, takže Váš termín by ste mali stihnúť. Klimatické pomery v tejto oblasti nám žiaľ nedovoľujú prevádzkovať plavbu celoročne. Len dlhodobejšie významnejšie zrážky vedia naplniť krasový masív dostatočným množstvom vody pre trvalejšiu plavbu. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Name: Tamara, Date: 25.05.2016 15:53:22

Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Chceli by sme s celou triedou navštíviť túto Jasovskú jaskyňu. Je nás dokopy 19 aj s profesorom, alebo dvadsať, lebo ešte nevieme, či budeme mať so sebou aj druhého profesora. Otázka je: Cenník do tejto jaskyne by bol normálny ako píše na stránke, že deti 2,50 a dospelí 5,00? Alebo sú aj nejaké takzvané skupinové prehliadky? Ďakujem za odpoveď

Name: odbor prevádzky, Date: 27.05.2016 07:45:58

Dobrý deň. Čo sa týka skupinových návštev máme podľa vstupného poriadku nasledovné pravidlá: pri deťoch (t.j. od 6 do 15 rokov) má pri skupine v počte min. 15 detí nárok na bezplatný vstup 1 dospelý ako sprievod a za každých začatých ďalších 15 detí po jednom dospelom. Pre ostatné vekové skupiny platí, že min. 20 ľudí má nárok na 1 človeka na dozor, pričom neplatí pravidlo o každej ďalšej začate dvadsiatke - t.j. ďalší 1 dozor opäť až po naplnení počtu 20. Ceny vstupeniek sú potom podľa veku návštevníkov v skupine - cenové zvýhodnenie platí teda na dozor. Veríme, že napriek trochu komplikovanému vysvetleniu prídete na návštevu jaskyne. Pre budúcnosť uvažujeme o zjednodušení vyššie uvedených pravidiel.

Name: Olga, Date: 22.05.2016 07:20:42

Dobry den, mam na vas dotaz ohladne moznosti vykladu v anglickom jazyku. Chceme navstivit niektoru z jaskyn s navstevou zo zahranicia. Je mozne zabezpecit aspon zakladne info v ang. ? Ci uz firmou letaku, odposluchu. Dakujem.

Name: webadmin, Date: 23.05.2016 07:01:33

Dobrý deň. Výklad v anglickom jazyku (aj iných jazykoch) sa poskytuje na našich prevádzkach štandardne - najčastejšie formou nahratého výkladu, ktorý sa potom na stanoviskách v jaskyni púšťa z reproduktorov. V prípade, že je viac požiadaviek v jeden čas na rôzne jazyky, rieši to správca podľa svojich možností - buď menšej skupinke poskytne vytlačený výklad v jeho reči, alebo umožní dva po sebe nasledujúce vstupy s potrebným časovým odstupom. Veríme, že Vaša prehliadka prebehne podľa očakávania.

Name: Marta, Date: 10.04.2016 21:54:28

Dobry wieczór! Planujemy tegoroczne wakacje i chcielibyśmy w pracy tym roku zwiedzić Dobszyńską Jaskinię Lodową. Mamy dzieci w wieku 3 lata i 4 lata, czy one dadzą radę zwiedzić wymienioną wcześniej jaskinię, czy trasy tam wyznaczone są bezpieczne dla dzieci w tym wieku? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Name: webadmin, Date: 11.04.2016 08:38:34

Dobrý deň. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Pred návštevou jaskyne treba vždy zvážiť, či prehliadku zvládnu. V Dobšinskej ľadovej jaskyni je viac ako 500 schodov, takže návšteva pre malé deti bude asi náročnejšia. Relatívne v blízkosti môžeme viac odporučiť Važeckú jaskyňu a Bystriansku jaskyňu.

Name: Natalia, Date: 05.04.2016 11:12:27

Dobrý deň, veľmi obdivujem prácu SSJ a možnosť navštíviť to najkrajšie, čo na Slovensku máme. Nie som si istá, nakoľko sú takéto záležitosti vo vašej kompetencií, no k väčšine jaskýň je pomerne dlhý výstup vedúci lesom, a predpokladám, že väčšina návštevníkov nie sú turisti. Ale k jaskyniam nevedú iba chodníky od parkoviska, ale aj turistické značky zo vzdialenejších oblastí (napr. jaskyňa Driny, Dobšinská ľadová jaskyňa a mnohé iné...) a bolo by naozaj fajn, ak by si návštevník mal možnosť zakúpiť aspoň vodu pri pokladni jaskyne. Možno sa predpokladá, že si to každý návštevník zariadi inak, no nemyslím si, že to nie je možné zariadiť aj takto, nakoľko sa v pokladniach predáva často aj kopec zbytočností. Veľmi by nás potešilo, keby sme po turistike a zdolaní trasy k jaskyni inej ako z parkoviska nemuseli rozmýšľať, kde zoženieme niečo na pitie. Zdá sa mi, že na Slovensku nie je zvykom pritiahnuť ľudí do danej oblasti. Napríklad v Demänovskej jaskyni slobody sa nenachádza ani len pri parkovisku žiadna možnosť občerstvenia. Toľko iba naša skúsenosť, jaskyne samotné sa nám nesmierne páčia a vždy sa tešíme na návštevu ďalšich. Veríme, že nie sme jediní s rovnakými podnetmi a že sa časom možno niečo zmení...

Name: odbor prevádzky, Date: 11.04.2016 15:53:03

Dobrý deň, teší nás, že máte záujem o návštevu  sprístupnených jaskýň. Dovolíme si  reagovať na Váš podnet. Naša organizácia prevádzkuje 12 sprístupnených jaskýň, z ktorých na desiatich máme predajné oddelenia s možnosťou zakúpiť si potravinový tovar vrátane minerálnej vody, alebo iných nealko nápojov. V prípade dvoch jaskýň – Važeckej a Dobšinskej ľadovej -  takáto možnosť priamo nie je, nakoľko predaj potravinového tovaru je viazaný na príslušné povolenia,  musí spĺňať  hygienické normy a súčasné podmienky nie sú vyhovujúce. Zďaleka to nie je len o tom, že nakúpime tovar a ďalej ho predáme.

Chceli by sme však podotknúť, že v prípade Važeckej jaskyne je priamo v blízkosti areálu reštaurácia, kde sa môžu návštevníci občerstviť. V prípade Dobšinskej ľadovej jaskyne tam máme počas doby prevádzky umiestnený minimálne jeden automat, v ktorom je možnosť zakúpiť si aj studený alebo teplý čaj. Zmieňujete sa aj o Demänovskej jaskyni slobody, čomu nerozumieme, nakoľko na parkovisku je stánok s občerstvením a pár metrov od parkoviska je hotel. Priamo pri jaskyni sa nachádza bufet, ktorý je síce v súčasnosti zatvorený z technických príčin, ale situáciu dočasne riešime podobne ako v prípade Dobšinskej ľadovej jaskyne a to tromi predajnými automatmi na potravinový tovar, nealko nápoje v originálnom balení a teplé nápoje (káva, čaj, čokoláda a pod.).  

Záverom chceme dodať, že sa snažíme robiť všetko, aby sme návštevníkov pritiahli do jaskýň a uvedomujeme si, že ukázať krásu samotnej jaskyne nestačí, sú potrebné aj doplnkové služby. Ako štátna organizácia sme však limitovaní  množstvom zákonov a nariadení, rozhodnutí, ktoré žiaľ nie vždy vieme naplniť podľa našich predstáv.

Name: Veronika Krpelanová , Date: 01.04.2016 22:51:15

Dobrý deň! Dneska sme boli v Bystrianskej jaskyni a musím ju len vychváliť . Po telefonickom rozhovore nás pán ubezpečil, že môžeme prísť aj keď sme len dvaja,tak sme sa vybrali.Parkovisko pekne označené a výstup nenáročný pár metrov do jaskyne. Ihneď nás privítala milá pani v pokladni. Jaskyňa je nádherná a pani čo nás dneska sprevádzala bola veľmi milá a ďakujeme za obsiahli výklad. Túto jaskyňu môžeme len doporučiť, je prekrásna, v nádhernom prostredí. Ďakujeme za krásny zážitok.

Name: webadmin, Date: 07.04.2016 08:41:45

Dobrý deň, ďakujeme pekne za Váš ohlas. Sme radi, že aspoň takto po troške vieme prispieť k dobrému pocitu návštevníkov. Vašu správu odovzdáme priamo na jaskyňu.

Name: Martin Sikora, Date: 31.08.2015 21:14:04

Dobrý den, navštívili jsme 26. 8. 2015 Harmaneckou jeskyni. Po trochu strmém výstupu jsme byli odměněni nádhernou vyhlídkou a pěkně upraveným okolím vstupu do jeskyně. Bylo krásné a teplé počasí, výhledy fantastické. Prohlídkou jeskyně jsem byl doslova nadšen, jedná se o krásnou jeskyni. Výklad pana průvodce byl také na úrovni, bylo ho dobře slyšet a s výkladem nespěchal - oceňuji! Je vidět, že do modernizace prohlídkového okruhu bylo investováno nemálo prostředků - nové nerez zábradlí, nové chodníky uvnitř jeskyně, elektroinstalace a nová vstupní budova. Shrnuto: jen ty nejlepší pocity. Budu doporučovat!!!

Name: web admin, Date: 04.09.2015 16:52:26

Dobrý deň. Ďakujeme pekne za Váš názor. Harmanecká jaskyňa je naozaj výnimočná nielen svojimi vlastnosťami ale aj polohou v krásnom prostredí na okraji horského hrebeňa s pekným výhľadom na okolité pohoria Veľkej Fatry aj Nízkych Tatier. Prechádzka lesom k nej je síce náročnejšia, ale cieľ za to naozaj stojí. Prajeme Vám veľa pekných chvíľ v našej prírode.

Name: GRUBY, Date: 31.08.2015 20:54:42

Witam bylem ze znajomymi w jaskini wycieczka trwała okolo godz nawet moze i ponat ale to co tam mozna zobaczyć na żywo to jest to nie do opisania JEST POPROSTU ŁAŁ PIĘKNIE POLECAM BARDZO I POLECAM wykupienie pozwolenia na fotografowanie bo naprawde warto

Name: web admin, Date: 04.09.2015 16:48:14

Dziękuję bardzo.

Name: Domi, Date: 26.07.2015 23:06:42

Zdravim, dna 20.7.2015 sme boli v Jaskyni slobody a kedze pred nami bola velka skupina, rozhodli sme sa zakupit si individualny vstup. Stalo nas to sice 50 EUR navyse, ale to, co sme za to dostali, bolo na nezaplatenie :) Dakujeme za skvelu zaujimavu a putavu prehliadku nadhernej jaskyne najlepsiemu sprievodcovi (skoda, ze nevieme meno), za super pristup a skvely zazitok! Drzime palce a urcite sa zase vratime! :)

Name: web admin, Date: 27.07.2015 08:35:08

Dobrý deň, takéto ohlasy nás vždy potešia. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi naše skvosty a individuálna prehliadka je jednou z foriem si ju viac užiť. Sme radi, že oceňujete aj výklad sprievodcu, ktorému Váš názor dáme na vedomie. Ďakujeme.

Name: robert, Date: 21.07.2015 22:26:36

18/07/2015 sme navštívili Demänovskú ľadovú jaskyňu. Prvé čo nás zaskočilo bolo cena parkovného. Zhruba za hodinu sme zaplatili 5 €. Čo by sme ale nespravili pre naše deti, a tak sme sa rozhodli zaparkovať a šup ho na malu túru k "ľadovej jaskyni". Neskôr sme zistili , že ľadová neznamená zákonite,, že v jaskyni ľad aj bude! Aké však bolo naše rozčarovanie, keď sme v jaskyni našli zhruba 2,5 m3 ľadu. Prečo SSJ neupozorní ľudí a nezavesí pod tie krásne obrázky s ľadovou výzdobou na svojej stránke, že toto platí len v zime. Takto na rovinu jednáme s turistami? ( mimochodom cena vstupneho pre dvoch dospelých a dve deti je 24 €). SSJ by si mala položiť otázku , ktorý s turistov sa po takomto zážitku ešte do tejto jaskyne vráti, alebo to odporúči svojím známym

Name: web admin, Date: 24.07.2015 16:35:50

Dobrý deň,

V prvom rade ďakujeme za vyjadrenie Vášho názoru, i keď nás neteší. Čo sa týka parkovného, opakujú sa nám tieto otázky často, ale žiaľ naozaj nemáme nástroje, ako by sme súkromných vlastníkov pozemkov v tomto ovplyvnili.

Odpoveď k ľadovej jaskyni je zložitejšia. Demänovská ľadová jaskyňa má, napriek svojej menšej tepelnej kapacite v porovnaní napr. s Dobšinskou, ľad, ktorý vydrží po celý rok. Tým spĺňa definíciu ľadovej jaskyne. Ak uvádzate, že je tam 2.5 m3 ľadu tak musíme konštatovať, že je to značne podhodnotené a viditeľného ľadu tam máme niekoľkonásobne väčší objem. Návštevníci vidia len vrchnú časť ľadovej časti a nevidia terén, ktorý je ľadom pokrytý. Jaskyňa totiž pokračuje aj smerom nadol do nižších nesprístupnených častí. Nevieme, či ste si všimli, ale jaskyňu propagujeme aj sloganom, ktorý hovorí o jaskyni plnej zmien. A to je práve pre túto jaskyňu charakteristické, že každoročné zmeny robia jaskyňu v tomto smere najpremenlivejšou z našich sprístupnených jaskýň. Okrem ľadu však obsahuje aj iné hodnoty – bohatú históriu, kvapľovú výzdobu, kosti jaskynných medveďov z doby ľadovej, v zime mnoho netopierov. Veríme, že vnímavý návštevník ocení aj tieto iné hodnoty a nielen momentálne množstvo ľadu, ktoré žiaľ ovplyvniť nevieme. Množstvo závisí hlavne od podmienok v zime a na jar – pre tvorbu čím väčšieho množstva ľadu sú potrebné naozaj silné mrazy trvajúce dlhšie obdobie v kuse, súčasne je potrebné väčšie množstvo zrážok, aby sa voda pri jarnom topení dostala do podzemia, kde známym efektom ľadových jaskýň koncom zimy a začiatkom jari zamŕza a vytvára tak bohatú ľadovú výzdobu.

Obrázky z našej stránky sú naozaj z iných priaznivejších období, keď bolo v jaskyni výrazne väčšie množstvo ľadu. Pri žiadnej z našich jaskýň, a nie je to zvykom ani vo svete, nemeníme každý rok aktuálne obrázky a prirodzene sa snažíme ukázať tie krajšie miesta z každej z nich. Je to bežná prax aj pri iných činnostiach – ako napr. ubytovanie apod. Nakoniec pri dnešnej dostupnosti a používanosti fotografických prístrojov je internet plný aktuálnych fotografií a videí aj z tejto jaskyne a na našu fb stránku sme dali aj krátky popis s aktuálnymi fotkami z tohto roku.

Môžete nám veriť, že naši pracovníci na jaskyni by radi „rozkázali snehu a vetru“ ako to chcel v minulom storočí jeden diktátor. Nedokázal to ani on a v tomto prípade žiaľ ani my. Ak máte ozajstný záujem o prírodu a o to ako funguje, skúste prehodnotiť Váš trochu prísny názor a skúste sa na to všetko pozrieť ako na prírodný jav a proces. Niekedy je k nám príroda štedrá, inokedy skúpa a neľútostná. V každom prípade je však prirodzená a to je na nej najkrajšie...

Name: Maria, Date: 18.07.2015 12:00:40

Dobrý deň, chystáme sa na výlet po Slovensku a určite plánujeme navštíviť aj viacero jaskýň. Chcela by som sa opýtať, sú vyslovene nejaké jaskyne nevhodné pre malé deti kvôli náročnému terénu? Je do niektorej z jaskýň možný vstup aj kočíkom? Respektíve je možné nájsť niekde prehľad, od akého veku dieťaťa sú ktoré z jaskýň vhodné? Ďakujem za odpoveď a prajem príjemný deň. :) Marika

Name: web admin, Date: 20.07.2015 10:30:52

Dobrý deň, k malým deťom sme sa tu už viackrát vyjadrovali, náročnosť jaskýň sme takisto rozdelili asi na tri stupne. Zrejme je ťažšie sa orientovať v predošlých odpovediach tak tu časť zopakujeme:

Jaskyne by sa dali rozdeliť do troch kategórií čo sa týka náročnosti, a to prístupu k jaskyni z parkoviska aj prehliadky samotnej jaskyne z hľadiska dĺžky a vertikálnej členitosti. Malé deti by mali zvládnuť bez problémov prvú kategóriu jaskýň.

Najmenej náročné jaskyne: Važecká jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Driny (trochu ďalej od parkoviska)

Stredne náročné jaskyne: Ochtinská aragonitová jaskyňa (dlhý vstupný tunel so schodiskom), Domica, Jasovská jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa

Najviac náročné jaskyne: Harmanecká jaskyňa, Belianska jaskyňa, Demänovská jaskyňa slobody

V prípade nutnosti je možné si malé dieťa zobrať na ruky, avšak vo viacerých jaskyniach sú zúžené priestory a taký prenos by nemusel byť pohodlný. S kočíkom do jaskyne nie je možné vstupovať - mohlo by dôjsť k zablokovaniu trasy. Pri malých a nepokojných deťoch prosíme o zváženie vstupu s nimi, aby nedošlo k rušeniu ostatných návštevníkov pri výklade v jaskyni.

Ďakujeme za Váš záujem o jaskyne a veríme, že si nájdete čas na návštevu viacerých z nich.

 

 

Name: Mária, Date: 05.07.2015 10:25:59

Dobrý deň, chcem sa poďakovať jaskyniarom a všetkým zúčastneným pri objavovaní a sprístupňovaní jaskýň Zaujímalo by ma či je nejaka jaskyňa, ktorá by bola sprístunená aj vozíčkárom, nakoľko je vstup do jaskyne mnohokrát strmí a s veľkým počtom schodov. Ďakujem za odpoveď, prajem krásnu slnečnú nedeľu. Mária

Name: web admin, Date: 08.07.2015 15:39:04

Dobrý deň, oceňujeme Vaše uznanie pre jaskyniarov k sprístupňovaniu jaskýň. Z našich sprístupnených jaskýň je takmer bezbariérová len Bystrianska jaskyňa, hoci pár schodov sa aj tu nachádza. V časoch s nižším počtom návštevníkov, čo je prevažne mimo hlavnej turistickej sezóny v letných mesiacoch, je možná aj takáto prehliadka.

Name: Ingrid, Date: 01.07.2015 13:29:51

Dobrý deń, pred pár dńami sme navštívili Gombaseckú a Ochtinskú aragonitovú jaskyńu - obe sú nádherné. Chceme ešte raz poďakovať pani sprievodkyni z Gombaseckej jaskyne za jej prístup, vidieť , že má svoju prácu veľmi rada. Radi sa sem ešte vrátime. Škoda len, že okolie jaskyne je tak opustené , bolo by pekné zdržať sa tam s rodinou aj dlhšie... :)

Name: web admin, Date: 08.07.2015 15:35:37

Dobrý deň, ďakujeme za uznanie. Pochvala našej kolegyni v Gombaseckej jaskyni nás teší. Čo sa týka okolia jaskýň, to žiaľ nie je v našom vlastníctve a ani napriek dlhodobým snahám sa ho nedarí vylepšiť. Napriek tomu sa možno postupne k tomu dostaneme - len asi treba dlhšie čakať.

Name: Andrej, Date: 20.06.2015 13:32:15

čo znamená to červené číslo pri názve jaskyne v hlavnom menu? Ďakujem

Name: web admin, Date: 22.06.2015 08:02:01

Číslo v červenom poli pri názve jaskyne znamená, že daná jaskyňa má aktuálnu nejakú novinku.

Name: Majka, Date: 17.06.2015 16:58:36

Prehliadka Belianskej jaskyne bola veľmi zaujímavá. Neuvažujete aj o rodinných vstupenkách?

Name: web admin, Date: 22.06.2015 07:45:51

Dobrý deň, ďakujeme za pochvalu prehliadky v Belianskej jaskyni. Čo sa týka otázok na rodinné vstupenky resp. na rôzne formy zliav - dostávame viacero podnetov od návštevníkov a snažíme sa ich vyhodnocovať. Možno nám k tomu pomôže aj malá anketa, ktorú chystáme v druhej polovici leta. V každom prípade bude však o týchto možnostiach rozhodovať viacero zodpovedných ľudí.

Name: Martina, Date: 05.06.2015 19:02:26

Dobrý deň, chcem vás pochváliť za peknú prehliadku jakyne Driny a to aj vďaka sprievodcovi, bol príjemný aj teraz a aj ten pred pár rokmi.

Name: web admin, Date: 08.06.2015 07:45:55

Dobrý deň, ďakujeme za pochvalu. Sme radi, že aj keď sa na tejto jaskyni boríme s priestorovými problémami, naši zamestnanci sú k návštevníkom príjemní.

Name: Katarína, Date: 05.06.2015 15:38:20

Dobrý deň! Dnes sme boli s tretiakmi na exkurziu v Belianskej jaskyni. Prehliadka, zaujímavý výklad aj vynovená jaskyňa sa nám veľmi páčila. Ďakujeme:)

Name: web admin, Date: 08.06.2015 07:51:19

Dobrý deň. Reakcie z návštevy Belianskej jaskyne sú pre nás v tomto čase veľmi zaujímavé. Investovali sme do jej obnovy mnoho úsilia a tak sme zvedaví, ako to na ľudí pôsobí. Váš ohlas nás naozaj teší. Ďakujeme za návštevu.

Name: Katarína, Date: 05.06.2015 13:40:24

Dobrý deň, chystáme sa s rodinou na dovolenku na Liptov a máme záujem navštíviť aj nejakú jaskyňu. Ktorú v okolí by ste odporučili pre deti (4 a 7 rokov)? Ďakujem a prajem príjemnú letnú sezónu :)

Name: web admin, Date: 05.06.2015 14:57:15

Dobrý deň, Váš záujem navštíviť niektorú z našich jaskýň na Liptove nás teší. Keďže sa jedná o menšie deti, možno by ich zaujala priamo v obci Važec ležiaca Važecká jaskyňa, ktorá je síce menšia, ale hlavne pre deti určite atraktívna, pretože hneď za vchodom ich čaká prekvapenie. Potom samozrejme tu máme naše dve veľké jaskyne - Demänovskú ľadovú jaskyňu a Demänovskú jaskyňu slobody - obe sú v známej turistickej Demänovskej doline v Nízkych Tatrách. Každá z nich je iná, v prvej je prehliadka trochu kratšia ako v tej druhej. Výber by sme ponechali na Vašom vkuse - základné údaje sú tu na web stránke. Prajeme príjemnú prehliadku.

Name: martin, Date: 03.06.2015 15:24:21

Dobrý deň, už ste tu spomínali, že ľadové jaskyne nemôžu byť v zime otvorené kvôli bezpečnosti a tvorbe ľadu, môžem sa však opýtať či je naozaj nutné posúvať začiatok sezóny až na polovičku mája. Minulý rok sme chceli ísť do Demänovskej ľadovej jaskyni už niekedy v marci, ale keďže vtedyy bola ešte zatvorená, tak sme tam išli až niekedy na začiatku júna, kedy však už v jaskyni nebol takmer žiaden sneh. Dosť sme boli sklamaní, a keby sme boli viac asertivnejší, tak by sme snáď aj žiadali vrátenie vstupného. Teraz sa chystáme do Dobšinskej ľadovej jaskyne, kde by malo byť teda viac snehu ako v Demänovskej, ale zarazila ma pre zmenu dĺžka trasy - 30 minút. Písali ste, že je to kvôli dĺžke chodníka, aj kvôli tomu, že ľudia chodia do jaskýň oblečení naľahko. Podľa mňa by ste to však vy nemali vôbec riešiť, vy máte predsa jasne uvedené na svojej stránke koľko stupňov je v takej jaskyni, a je to problém ľudí, že sa na to vhodne neoblečú. To je ako keby sa ľudia pri mori sťažovali plavčíkovi, že si spálili pokožku. Ak je krátky chodník, tak prečo nedovoliť ľuďom dlhšie sa pokochať krásou ľadovej jaskyni a dovoliť im urobiť si fotky v pokoji. Pri takej krátkej trase by neobstál ani váš argument, že vysoká cena je" najmä kvôli dodržaniu časového režimu prevádzky v hlavnej sezóne" . Ak by aj fotenie predĺžilo trasu o 15 minút, tak by stále prehliadka trvala iba 45 minút. Navyše nerozumiem vášmu argumentu: "Ak sme chceli zachovať jednotný prístup ku všetkým jaskyniam v našom prevádzkovaní" - a prečo by mal byť jednotný prístup, keď jedna jaskyňa je ľadová, druhá kvapľová, tretia aragonitová? Proste jedna je krajšia, druhá menej. Veď ani cena vstupov nie je jednotná, tak prečo by mala byť jednotná cena za fotografovanie?

Name: web admin, Date: 05.06.2015 14:14:48

Dobrý deň, vidíme, že ste podrobnejšie študovali niektoré naše predošlé odpovede a vyjadrenia. Nie všetko sa však dalo v stručnosti v tomto priestore vyjadriť. K Vašim tvrdeniam teda upresňujeme: otvorenie ľadových jaskýň v polovici mája je dlhodobo overený termín, ktorý súvisí najmä s tým, že po zime je veľká časť chodníkov v jaskyni zatečená podlahovým ľadom, ktorý sa nám žiaľ naisto podarí odstrániť až k tomuto termínu. Tento ľad sa tvorí práve najviac v jarných mesiacoch, keď tekuté zrážky ľahko a rýchlo dosiahnu vnútro jaskyne, ktoré je podchladené pod bod mrazu a spôsobuje významnú tvorbu podlahového ľadu. Iste, sú sezóny, keď by sa dalo niektorú ľadovú jaskyňu otvoriť aj skôr, avšak táto pružnosť sa potom viaže zas na iné administratívne obmedzenia súvisiace s návštevným poriadkom a podobne. Skrátka nie je tak jednoduché mať pohyblivý začiatok a prípadne aj koniec sezóny. Čo sa týka množstva ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni - to žiaľ výrazne závisí od zimy a teda od prírody, ktorú zatiaľ veľmi ovládať nevieme smiley. Jaskyňa má však okrem ľadu aj iné vzácne hodnoty, takže veríme, že vnímavý návštevník vie oceniť aj tieto.

Dĺžka prehliadkovej trasy v jaskyni je hlavným faktorom času, ktorý návštevníci v jaskyni strávia. Ak spomínate Dobšinskú ľadovú jaskyňu s tým, že 30 minút je tam na návštevu málo, tak potom aj všetky ostatné menšie jaskyne by mohli čas na prehliadku navýšiť. A naozaj by sa bolo na čo pozerať. No týka sa to aj tých väčších jaskýň - a tam by potom čas návštevy bol ešte dlhší. Časy prehliadok sú ustálené na nejakom priemere alebo optime na základe dlhodobej praxe, a žiaľ nemôžeme vyhovieť každej individuálnej požiadavke na prehliadku. Rozumieme však tomu, že ľudia majú rôzne nároky a vnímanie, takže rozmýšľame aj o alternatívach rôznych druhov vstupov - môže sa to týkať dĺžky pobytu aj výkladu. Je to však ešte v ranných štádiách riešenia a závisí to od viacerých faktorov. K oblečeniu návštevníkov v ľadovej jaskyni (aj v iných jaskyniach) môžeme len smutne skonštatovať, že nie veľa ľudí je tak uvedomelých ako Vy a zoberú si teplé alebo náhradné oblečenie, no a potom im je v jaskyni zima. My sa v snahe nikoho nesklamať musíme pozerať na návštevníkov so všetkými ich odchýlkami, Vy však na rozdiel od nás zvažujete v podstate Vašu konkrétnu situáciu. Na fotenie v jaskyniach a jednotnosť prístupu tu už odznelo viacero pripomienok a treba priznať, že súčasný stav je výsledkom prevládajúceho názoru ľudí, ktorí o týchto veciach rozhodujú. Neznamená to však, že je tento stav nemenný. Napriek tomu, že Vás táto odpoveď asi nepoteší Vám chceme poďakovať, že ste napísali a vyjadrili tak, že o túto problematiku máte záujem. Podnetmi sa určite budeme zaoberať v širšom kruhu.

Pages: 1 2 3 4
News

ALL SHOW CAVES OPEN - keep the rules, please!

Dear fans and visitors, we have all our show caves open for you from June 16, 2020. Read the rules necessary to meet when visiting the caves, please. We are looking forward to your visit and thank you for your patience and understanding!

International Year of Caves and Karst

The Slovak Caves Administration is joining the effort of the International Union of Speleology to celebrate the year 2021 as the International Year of Caves and Karst.

Underground boat trip in Domica Cave not available.

24.07.2018 Due to low yield of underground water the boat trip in Domica Cave is not available. The short tour is available.

Thank you for understanding

Cave visit with small children

Dear visitors, due to increased visitation of parents with very small children (circa up to 3 - 4 years of age), we would like to kindly ask you to have a rucksack baby carrier with you for visiting the more demanding caves in given time. This recommendation concerns all caves but the most concerned are the following ones: Demänovská Cave of Liberty, Belianska Cave, Dobšinská Ice Cave, Demänovská Ice Cave, Harmanecká Cave. We also ask you to consider visiting the cave with your crying child, which could disturb the other visitors. Thank you for understanding and we wish you a nice experience.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo