Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Brestovská jaskyňa

brestovska_jaskyna.png

Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou.

Otváracie hodiny a mapa jaskyne


Mapa jaskyne
« máj » 2021
po ut st št pi so ne
1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31
Zatvorené Otvorené

Časy vstupov

Brestovská jaskyňa
9:30, 11:00, 12:30, 14:00

Cenník


Trasa Dospelí Deti 6-15r.*1 Študenti,
> 60 rokov  *2
Foto-Video
bez použitia statívu *3
Mimoriadny
vstup *4
Brestovská jaskyňa 8,00 € 4,00 € 7,00 € - -

Vysvetlivky:

Pravidelné vstupy do Brestovskej jaskyne sú obmedzené na 15 osôb na jeden vstup z dôvodu bezpečnosti prevádzky. Odporúčame Vám informovať sa na jaskyni, či je na Váš predpokladaný čas príchodu ešte voľné miesto. Je možné nahlásiť si termín návštevy s výberom času vstupu u správcu jaskyne na tel. č.: 0911 062 363, email: brestovskaj@ssj.sk počas pracovnej doby od 9:00 do 15:30 hodiny.

*1 - Vstup je možný len pre deti nad 6 rokov, pre deti do 10 rokov len v sprievode dospelého

*2 - Študenti riadneho denného štúdia – v prípade vysokých škôl po preukázaní sa platným dokladom o štúdiu s vyznačením doby platnosti pre aktuálny rok; Osoby nad 60 rokov

*3 - Foto-Video - bez poplatku, len na mieste určenom sprievodcom, bez použitia statívu, po zaplatení základného vstupného. Nesmie sa narušiť plynulosť a bezpečnosť prevádzky jaskyne.

*4 - Mimoriadny vstup nie je môžné uskutočniť.

Platba prostredníctvom kultúrnych poukazov nie je možná, nakoľko naša organizácia patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR a v zmysle zákona č. 434/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR nie je oprávnenou osobou

Platby kartou nie sú možné. Najbližšie 3 bankomaty - Zuberec 5 km.

Kapacita jaskyne je obmedzená, odporúčame objednať si vstup TU:

Prehliadková trasa


Trvanie Dĺžka Priemerná teplota
Brestovská jaskyňa 50 min 434 m 4,0 - 6,0 °C

Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 217 m, keďže sa však celá trasa prechádza dva razy, teda tam a späť, dĺžka prehliadkovej trasy je 434 m a má 240 schodov. Doba trvania prehliadky asi 50 minút. Teplota v jaskyni 4,9 °C až 5,4°C.

Základné informácie a kontakt


Správca:Mgr. Pajerský Juraj
Adresa:027 32 Zuberec
Telefón:+421/ 911 062 363
E-mail:brestovskaj@ssj.sk
Okres:Tvrdošín
Kraj:Žilinský
Katastrálne územie:Zuberec
Geomorfologická jednotka:Západné Tatry
Kategória:Sprístupnené SSJ, Národné prírodné pamiatky
Dĺžka:1 890 m
Hĺbka:30 m

Poloha


Brestovská jaskyňa sa nachádza neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier na území Tatranského národného parku.Jej vchod je situovaný v nadmorskej výške 867 m n. m. oproti Múzeu oravskej dediny, pri drevenom amfiteátri.

Prístup k jaskyni


Jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline, parkovisko leží neďaleko jaskyne pri drevenom amfiteátri.

Najbližšia zastávka autobusovej dopravy sa nachádza približne 400 m od vchodu do jaskyne (Zuberec - Brestová), najbližšia železničná zastávka v obci Podbiel, od jaskyne vzdialenej 16,7 km.

GPS súradnice

N 49,2588997 E 19,6609001
Zadajte mesto, odkiaľ sa chcete k nám dostať: Prepáčte, nie je možné vyrátať trasu.

Prírodné pomery


Jaskyňa je súčasťou podzemného hydrologického systému so vstupom vôd medzi ponormi Studeného potoka a jeho prítokov v dolinkách Volariská a Múčnica s výstupom vôd na povrch Brestovskou vyvieračkou. Vytvorená je v druhohornom vápencovo-dolomitovom súvrství (ramsauské dolomity s polohami vápencov gutensteinského typu), prevažne pozdĺž tektonických porúch. Vývoj horných častí jaskyne predurčilo litologické rozhranie medzi druhohornými karbonátovými horninami a zlepencami zo starších treťohôr. Podzemné chodby vymodeloval ponorný vodný tok v stredných a mladších štvrtohorách, v súčasnosti tečie spodnými časťami jaskyne. Jaskyňa sa tiahne juhovýchodným smerom až pod dolinku Volariská. Do zadných častí za sifónmi sa dostali iba potápači.V Brestovskej jaskyni rozlišujeme dve jaskynné poschodia. Na dne spodného, mladšieho poschodia je aktívne riečisko. Dĺžka jaskyne je 1890 m (východná časť jaskyne sa nachádza za prítokovým sifónom).

Zo sintrovej výzdoby sú tu najviac zastúpené brká a mrkvovité stalaktity. Vo vyšších a suchších častiach jaskyne sa nachádzajú sintrové náteky a povlaky, miestami aj menšie sintrové jazierka.­ Zistili sa aj krehké excentrické mikrokryštalické formy aragonitu. Priemerná teplota vzduchu vo Vstupnej sieni je 4,9 °C, v zadných častiach jaskyne 5,4 °C.

V Brestovskej jaskyni a vyvieračke sú významné spoločenstvá fauny viazané najmä na podzemné krasové vody. Kôrovce Diacyclops languidoides (Copepoda), Niphargus tatrensis (Amphipoda) a Bathynella natans (Syncarida) sú typickými predstaviteľmi reliktnej akvatickej jaskynnej fauny v Tatrách. Zo suchozemských článkonožcov medzi najvýznamnejšie patria rovnakonôžka Mesoniscus graniger a kosec Ischyropsalis manicata, ktoré sú karpatskými endemitmi. Chvostoskok Protaphorura janosik je endemický troglobiont Západných Karpát, glaciálny relikt vyskytujúci sa prevažne v chladných jaskyniach. V Brestovskej jaskyni a pri jej vchode sa zistilo deväť druhov netopierov. Najčastejšie tu zimuje netopier veľký (Myotis myotis), príležitostne aj podkovár veľký (Rhinolophus ferrumequinum), ktorý tu má jedno z najsevernejších zimovísk na Slovensku i v Európe.

História


Od nepamäti známa Brestovská jaskyňa pútala pozornosť dobrodruhov či hľadačov pokladov. Tajomstvá podzemia Zubereckej doliny fascinovali aj poľského botanika a tatranského bádateľa T. Chalubinského, ktorý v roku 1866 prvýkrát spomína v literatúre „jaskyňu pri prameňoch Studenej vody“ (dnešnú Brestovskú jaskyňu). V polovici osemdesiatych rokov 19. storočia sa o jaskyňu zaujímal priekopník tatranského jaskyniarstva J. G. Pawlikowski, ktorý už vtedy uvažoval o jej sprístupnení pre turistov. V rokoch 1923 – 1925 v rámci Klubu československých turistov jaskyňu skúmal kpt. Kopečný z dolnokubínskej vojenskej posádky so skupinou vojakov. Po založení Slovenskej speleologickej spoločnosti v roku 1949 sa do prieskumu jaskyne zapojil J. Brodňanský, spolupracoval s F. Čejkom a ďalšími jaskyniarmi. Prvý speleopotápačský pokus v Brestovskej jaskyni sa uskutočnil v roku 1968. V roku 1979 potápači J. Kucharovič a V. Sláčik prekonali prítokový sifón a objavili nové časti jaskyne. Zamerali ich Z. Hochmuth, J. Kucharovič, P. Marek a V. Sláčik v roku 1981. Na podzemnom riečisku je doteraz známych sedem sifónov.

Fotogaléria


Súbory na stiahnutie


Aktuality

Jaskyne opäť otvorené

Vážení návštevníci, opätovne pre Vás otvárame naše sprístupnené jaskyne od 15.5.2021. Vzhľadom k stále aktuálnej hrozbe nakazenia vírusom COVID-19 Vás žiadame o dodržanie a rešpektovanie obmedzení, ktorých podrobnosti sú uvedené v aktuálne platných vyhláškach ÚVZ, nariadeniach vlády SR, v COVID automate ako aj v prepojení na konci tohto textu. V stručnosti uvádzame nasledovné:
Vstup do jaskyne bude umožnený len osobám s platným negatívnym testom, osobám po očkovaní na COVID a osobám, ktoré COVID prekonali. Návštevníci sú povinní bez výnimky nosiť prekryv horných dýchacích ciest podľa označenia na príslušnej jaskyni, pred vstupom si musia dezinfikovať ruky a v jaskyni sa budú snažiť dodržať predpísaný rozostup najmä pri podávaní sprievodného slova a pred kúpou vstupeniek. Počet ľudí na jeden vstup bude uvedený v areáli jaskyne. Podrobnejšia informácia je uvedená ďalej...

SHOW CAVES OPENED AGAIN

Dear visitors, our show caves are opened again from May 15, 2021 under the following restrictions: visitors must have a valid negative COVID test, evidence on or overcoming the COVID, must wear a face mask, disinfect hands and keep the required distance from each other. Details are stated in official state regulations and legislature.
The number of visitors per admission is reduced. Thanks for understanding.
We wish you a pleasant visit!

13. vedecká konferencia - Výskum, využívanie a ochrana jaskýň

Správa slovenských jaskýň pripravuje na jeseň v poradí už 13. vedeckú konferenciu "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň", ktorá bude súčasne pripomenutím si 100. výročia objavenia Demänovskej jaskyne slobody, 140. výročím objavenia Belianskej jaskyne, 70. výročím objavenia Gombaseckej jaskyne, 150. výročím prvého speleoarcheologického výskumu v jaskyniach Slovenska a tiež vyzdvihnutím Medzinárodného roka jaskýň a krasu vyhláseného UIS - Medzinárodnou speleologickou úniou s podporou ISCA - Medzinárodnej asociácie sprístupnených jaskýň. Záujemcovia si môžu stiahnuť cirkulár a vyplniť online registračný formulár.

Medzinárodný rok jaskýň a krasu

Správa slovenských jaskýň ako člen Medzinárodnej asociácie sprístupnených jaskýň (ISCA) aj UIS sa pripája k iniciatíve Medzinárodnej speleologickej únie (UIS), ktorá iniciovala vyhlásenie roku 2021 za Medzinárodný rok jaskýň a krasu. Jeho hlavným mottom je: "Skúmaj, pochop a ochraňuj!"

Upozornenie pre návštevníkov v súvislosti s koronavírusom COVID-19

Návštevníci jaskyne sú povinní pri prehliadke jaskyne mať rúška (prípadne inak prekryté dýchacie cesty) nakoľko ide o vnútorné priestory s kumuláciou veľkého množstva osôb. Dôvodom sú sprísnené bezpečnostné opatrenia, pri ktorých okrem iného pri prehliadke jaskyne nie je možné dodržiavať dvojmetrové odstupy.
Osoby ktoré zo zdravotného hľadiska nemusia mať rúško (Vyhlásenie ÚVZ SR zo 14. 7. 2020), žiaľ v súčasnosti nemôžu absolvovať prehliadku jaskyne. Veríme, že situácia sa v čo najkratšom čase upokojí a aj títo návštevníci budú môcť jaskyne navštíviť.

Ďakujeme za pochopenie.
Kontaktný formulár

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo