Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Brestovská jaskyňa

brestovska_jaskyna.png

Brestovská jaskyňa je prvou sprístupnenou jaskyňou Oravy a Západných Tatier. Predstavuje podzemnú súčasť rozsiahleho hydrologického systému. Na jej dne sa nachádza riečisko s aktívnym vodným tokom so siedmymi sifónmi. Jaskyňa sa vyznačuje pozoruhodnou morfológiou priestorov a vzácnou jaskynnou faunou.

Otváracie hodiny a mapa jaskyne


Mapa jaskyne
« máj » 2024
po ut st št pi so ne
1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31
Zatvorené Otvorené

Časy vstupov

Brestovská jaskyňa
9:00, 10:15, 11:30, 13:00, 14:15, 15:30

Cenník


Trasa Dospelí Deti 6-15r.*1 Študenti,
> 60 rokov  *2
Foto-Video
bez použitia statívu *3
Mimoriadny
vstup *4
Brestovská jaskyňa 10,00 € 5,00 € 9,00 € - -

Vysvetlivky:

Pravidelné vstupy do Brestovskej jaskyne sú obmedzené na 15 osôb na jeden vstup z dôvodu bezpečnosti prevádzky. Odporúčame Vám informovať sa na jaskyni, či je na Váš predpokladaný čas príchodu ešte voľné miesto. Je možné nahlásiť si termín návštevy s výberom času vstupu u správcu jaskyne na tel. č.: 0911 062 363, email: brestovskaj@ssj.sk počas pracovnej doby od 9:00 do 15:30 hodiny.

*1 - Vstup je možný len pre deti nad 6 rokov, pre deti do 10 rokov len v sprievode dospelého

*2 - Študenti riadneho denného štúdia – v prípade vysokých škôl po preukázaní sa platným dokladom o štúdiu s vyznačením doby platnosti pre aktuálny rok; Osoby nad 60 rokov

*3 - Foto-Video - bez poplatku, len na mieste určenom sprievodcom, bez použitia statívu, po zaplatení základného vstupného. Nesmie sa narušiť plynulosť a bezpečnosť prevádzky jaskyne.

*4 - Mimoriadny vstup nie je môžné uskutočniť.

Pravidelný vstup sa uskutoční pri minimálnom počte 4 osôb. Vstupenky sa predávajú 15 min. pred vstupom.

Platba prostredníctvom kultúrnych poukazov nie je možná, nakoľko naša organizácia patrí do zriaďovateľskej pôsobnosti Ministerstva životného prostredia SR a v zmysle zákona č. 434/2010 Z. z. o poskytovaní dotácií v pôsobnosti Ministerstva kultúry SR nie je oprávnenou osobou

Kapacita jaskyne je obmedzená, odporúčame objednať si vstup TU:

Prehliadková trasa


Trvanie Dĺžka Priemerná teplota
Brestovská jaskyňa 50 min 434 m 4,0 - 6,0 °C

Dĺžka sprístupnenej časti jaskyne je 217 m, keďže sa však celá trasa prechádza dva razy, teda tam a späť, dĺžka prehliadkovej trasy je 434 m a má 240 schodov. Doba trvania prehliadky asi 50 minút. Teplota v jaskyni 4,9 °C až 5,4°C.

Základné informácie a kontakt


Správca:Mgr. Pajerský Juraj
Adresa:027 32 Zuberec
Telefón:+421/ 911 062 363
E-mail:brestovskaj@ssj.sk
Okres:Tvrdošín
Kraj:Žilinský
Katastrálne územie:Zuberec
Geomorfologická jednotka:Západné Tatry
Kategória:Sprístupnené SSJ, Národné prírodné pamiatky
Dĺžka:1 890 m
Hĺbka:30 m

Poloha


Brestovská jaskyňa sa nachádza neďaleko obce Zuberec na severozápadnom úpätí Západných Tatier na území Tatranského národného parku.Jej vchod je situovaný v nadmorskej výške 867 m n. m. oproti Múzeu oravskej dediny, pri drevenom amfiteátri.

Prístup k jaskyni


Jaskyňa sa nachádza v Zubereckej doline, parkovisko leží neďaleko jaskyne pri drevenom amfiteátri.

Najbližšia zastávka autobusovej dopravy sa nachádza približne 400 m od vchodu do jaskyne (Zuberec - Brestová), najbližšia železničná zastávka v obci Podbiel, od jaskyne vzdialenej 16,7 km.

GPS súradnice

N 49,2588997 E 19,6609001
Zadajte mesto, odkiaľ sa chcete k nám dostať: Prepáčte, nie je možné vyrátať trasu.

Prírodné pomery


Jaskyňa je súčasťou podzemného hydrologického systému so vstupom vôd medzi ponormi Studeného potoka a jeho prítokov v dolinkách Volariská a Múčnica s výstupom vôd na povrch Brestovskou vyvieračkou. Vytvorená je v druhohornom vápencovo-dolomitovom súvrství (ramsauské dolomity s polohami vápencov gutensteinského typu), prevažne pozdĺž tektonických porúch. Vývoj horných častí jaskyne predurčilo litologické rozhranie medzi druhohornými karbonátovými horninami a zlepencami zo starších treťohôr. Podzemné chodby vymodeloval ponorný vodný tok v stredných a mladších štvrtohorách, v súčasnosti tečie spodnými časťami jaskyne. Jaskyňa sa tiahne juhovýchodným smerom až pod dolinku Volariská. Do zadných častí za sifónmi sa dostali iba potápači.V Brestovskej jaskyni rozlišujeme dve jaskynné poschodia. Na dne spodného, mladšieho poschodia je aktívne riečisko. Dĺžka jaskyne je 1890 m (východná časť jaskyne sa nachádza za prítokovým sifónom).

Zo sintrovej výzdoby sú tu najviac zastúpené brká a mrkvovité stalaktity. Vo vyšších a suchších častiach jaskyne sa nachádzajú sintrové náteky a povlaky, miestami aj menšie sintrové jazierka.­ Zistili sa aj krehké excentrické mikrokryštalické formy aragonitu. Priemerná teplota vzduchu vo Vstupnej sieni je 4,9 °C, v zadných častiach jaskyne 5,4 °C.

V Brestovskej jaskyni a vyvieračke sú významné spoločenstvá fauny viazané najmä na podzemné krasové vody. Kôrovce Diacyclops languidoides (Copepoda), Niphargus tatrensis (Amphipoda) a Bathynella natans (Syncarida) sú typickými predstaviteľmi reliktnej akvatickej jaskynnej fauny v Tatrách. Zo suchozemských článkonožcov medzi najvýznamnejšie patria rovnakonôžka Mesoniscus graniger a kosec Ischyropsalis manicata, ktoré sú karpatskými endemitmi. Chvostoskok Protaphorura janosik je endemický troglobiont Západných Karpát, glaciálny relikt vyskytujúci sa prevažne v chladných jaskyniach. V Brestovskej jaskyni a pri jej vchode sa zistilo deväť druhov netopierov. Najčastejšie tu zimuje netopier veľký (Myotis myotis), príležitostne aj podkovár veľký (Rhinolophus ferrumequinum), ktorý tu má jedno z najsevernejších zimovísk na Slovensku i v Európe.

História


Od nepamäti známa Brestovská jaskyňa pútala pozornosť dobrodruhov či hľadačov pokladov. Tajomstvá podzemia Zubereckej doliny fascinovali aj poľského botanika a tatranského bádateľa T. Chalubinského, ktorý v roku 1866 prvýkrát spomína v literatúre „jaskyňu pri prameňoch Studenej vody“ (dnešnú Brestovskú jaskyňu). V polovici osemdesiatych rokov 19. storočia sa o jaskyňu zaujímal priekopník tatranského jaskyniarstva J. G. Pawlikowski, ktorý už vtedy uvažoval o jej sprístupnení pre turistov. V rokoch 1923 – 1925 v rámci Klubu československých turistov jaskyňu skúmal kpt. Kopečný z dolnokubínskej vojenskej posádky so skupinou vojakov. Po založení Slovenskej speleologickej spoločnosti v roku 1949 sa do prieskumu jaskyne zapojil J. Brodňanský, spolupracoval s F. Čejkom a ďalšími jaskyniarmi. Prvý speleopotápačský pokus v Brestovskej jaskyni sa uskutočnil v roku 1968. V roku 1979 potápači J. Kucharovič a V. Sláčik prekonali prítokový sifón a objavili nové časti jaskyne. Zamerali ich Z. Hochmuth, J. Kucharovič, P. Marek a V. Sláčik v roku 1981. Na podzemnom riečisku je doteraz známych sedem sifónov.

Fotogaléria


Súbory na stiahnutie


Aktuality

HĽADÁME SEZÓNNYCH ZAMESTNANCOV - BRIGÁDNIKOV

Z dôvodu nedostatku sezónnych zamestnancov, hľadáme pre prevádzky sprístupnených jaskýň brigádnikov na letnú sezónu. Záujemcovia musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Vzhľadom k náročnosti prevádzok sú miesta vhodné pre fyzicky zdatných uchádzačov, so silným hlasom a vzťahom k práci s ľuďmi. Práca brigádnika na jaskyni je vykonávaná od utorka do nedele, pondelok je voľný deň. Brigádnik sa zoznámi s jaskyňou a sprievodným slovom - zaškolia ho naši pracovníci na jaskyni. Výklad sa poskytuje v slovenčine, ale znalosť cudzích jazykov je vítaná. Záujemcovia sa môžu hlásiť cez kontakty na web stránke priamo na jaskyniach alebo na personálnom úseku Správy slovenských jaskýň: email: daniela.pavellova@sopsr.sk 044/ 5536581, 0911011393.

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Predaj bankoviek s hodnotou 0 €

Važení zberatelia,
dávame vám touto cestou do pozornosti informáciu o predaji bankoviek v hodnote 0 €. V súčasnosti sa suvenírové nulové bankovky predávajú na nižšie uvedených predajných miestach. Bližšie podmienky predaja bankoviek nájdete po kliknutí na odkaz s motívom bankovky:

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vám odporúčame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Kontaktný formulár

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo