Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Belianska jaskyňa - zaujímavosti v okolí

Ždiar

Vzdialenosť od jaskyne: 5,9 km | Typ: Mesto

Obec Ždiar leží v Ždiarskom podolí v doline Belej. Časť chotára je na svahoch Spišskej Magury. Obec je lákadlom pre vyznávačov zimných športov a turistiky, s výbornými lyžiarskymi terénmi a dobre vybudovanou infraštruktúrou. V súčasnosti má obec 1307 obyvateľov a kataster o rozlohe 2020 ha.

Ždiarska izba.

Belianske Tatry

Vzdialenosť od jaskyne: 6,3 km | Typ: Zaujímavé miesto, Lyžovanie a turistika

Pohorie tvorí výrazný 14 km dlhý vápencový hrebeň, tiahnuci sa vo východno-západnom smere, ležiaci takmer kolmo na hlavný hrebeň Vysokých Tatier. Pohorie nezdobí žiadne pleso, no napriek tomu je považované za najkrajšiu a prírodne najbohatšiu časť Tatier. Výživné vápenaté pôdy tu na rozdiel od Vysokých Tatier ponúkajú oveľa rozmanitejšiu kvetenu. Za všetky druhy spomeňme najtypickejší kvet - plesnivec alpínsky (Leontopodium alpinum).

Turistika, lyžovanie – Ždiar, Bachledova dolina, Jezersko.

Tatranská Lomnica

Vzdialenosť od jaskyne: 7,3 km | Typ: Mesto

Významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých tatrách. Osada je sídlom Správy Tatranského národného parku. Jeho Výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča.

Lanovka na Lomnický štít, Múzeum TANAPu.

Spišská Belá

Vzdialenosť od jaskyne: 11,4 km | Typ: Mesto

Mesto Spišská Belá leží v severnej časti Popradskej kotliny, v nadmorskej výške 631 m. Jeho chotár tvoria Belianske Tatry a rovinatá časť kotliny, ktorou pretekajú tatranské bystriny a potoky. Od jedného z nich - Biela - má mesto svoje pomenovanie.

Petzvalovo múzeum.

Kežmarok

Vzdialenosť od jaskyne: 13,3 km | Typ: Mesto

Je sídlom okresu a jedným zo spišských centier kultúrneho života a turistického ruchu podtatranskej oblasti. Vyše sedem storočí existencie mesta sa odrazilo aj v jeho architektúre, ktorá obsahuje každý stavebný sloh - románsky, gotický, renesančný a barokový. Zvláštnosťou mesta je urbanistické riešenie námestia vidlicového tvaru v strede s radnicou, ukončené mestským zámkom. Kežmarok je jednou z významných mestských pamiatkových rezervácií Slovenska a môže sa pochváliť množstvom historických pamiatok.

Kaštieľ Strážky, Kežmarský hrad.

Vysoké Tatry

Vzdialenosť od jaskyne: 14,7 km | Typ: Zaujímavé miesto

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry". Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). V oblasti sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami (Kežmarok, Spišská Sobota, Poprad) a turistické strediská (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar) s možnosťou ubytovania. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Levoča, Chrám sv.Jakuba, Spišský hrad, Plejsy).

Vrbov

Vzdialenosť od jaskyne: 18,2 km | Typ: Termálne kúpalisko

Termálne kúpaliská

Aquacity Poprad

Vzdialenosť od jaskyne: 18,7 km | Typ: Termálne kúpalisko

Termálne kúpaliská

Važec

Vzdialenosť od jaskyne: 30,5 km | Typ: Mesto

Známa podtatranská obec 20 km na východ od Liptovského Hrádku, ktorú založil roku 1280 šoltýs Gerhard. Obyvateľstvo sa v minulosti venovalo popri poľnohospodárstvu i chovu dobytka a oviec, prácam v lesoch, povozníctvu a pltníctvu. Ľudová architektúra Važca patrila k typickej karpatskej architektúre s trojpriestorovým domom. O miestny folklór (rázovitý odev, piesne, povesti a zvyky) sa zaujímali už Ján Kollár, Ondrej Halaša a neskôr najmä Karol Plicka a Pavol Socháň. V obci žili a tvorili maliari Jaroslav Augusta, Ján Hála a maliar a spisovateľ František Havránek, ktorý sa venoval aj jaskyniarstvu.

Slovenský raj

Vzdialenosť od jaskyne: 35,5 km | Typ: Zaujímavé miesto, Lyžovanie a turistika

Národný park Slovenský raj sa nachádza vo východnej časti Slovenska, r. 1964 bol vyhlásený za chránenú krajinnú oblasť a v r. 1988 bol Nariadením vlády SR prekategorizovaný na národný park. Má rozlohu 19 763 ha a ochranné pásmo 13 011 ha.

Pôvodne bola celá oblasť národného parku veľkým plošným celkom, ktorý postupne toky riek (Hornád, Hnilec) a potokov (Veľký Sokol, Suchá Belá, Biely potok) rozkrájali na niekoľko väčších i menších plošín (Glac, Geravy). Menšie toky vytvorili za tisícročia pre Slovenský raj tak charakteristické rokliny s vodopádmi (Kyseľ, Piecky, Sokolia dolina, Zejmarská roklina).

Na plošinách sa nachádzajú mnohé krasové javy - závrty, škrapy, podzemné jaskyne a diery (Dobšinská ľadová jaskyňa, Stratenská jaskyňa, Medvedia jaskyňa, Čertova diera).

Aktuality

Voľné pracovné miesto - Správa slovenských jaskýň - stavebný technik

Správa slovenských jaskýň hľadá STAVEBNÉHO TECHNIKA pre pracovisko Hodžova 11, Liptovský Mikuláš 

Náplň práce: zabezpečenie prípravy a realizácie investícií a investičných zámerov, schvaľovanie vykonávacích projektov, príprava podkladov pre veľké a realizácia menších verejných obstarávaní stavieb a stavebných prác, zadávanie a kontrola projektovej a rozpočtovej dokumentácie stavieb, zabezpečenie úradných stavebných konaní, kontrola a preberanie stavebných prác od dodávateľov.

Požadované vzdelanie: VŠ II. stupňa v odbore stavebníctvo

Prax: vítaná

Ďalšie požiadavky: vodičský preukaz B, práca s PC; práca s Autocad a Cenkros vítaná

Nástup možný ihneď.

Žiadosť o prijatie a štruktúrovaný životopis je potrebné zaslať na adresu: daniela.pavellova@sopsr.sk, tel. 0911 011 393.

Platba kartou - odporúčanie

Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali  primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.

 

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

Važení návštevníci,

vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica od 5.9.2024 mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby. Ďakujeme za pochopenie.

Demänovská jaskyňa slobody - od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh

Vážení návštevníci, 

po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu. 

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo