Vzdialenosť od jaskyne: 0,8 km | Typ: Mesto
Známa podtatranská obec 20 km na východ od Liptovského Hrádku, ktorú založil roku 1280 šoltýs Gerhard. Obyvateľstvo sa v minulosti venovalo popri poľnohospodárstvu i chovu dobytka a oviec, prácam v lesoch, povozníctvu a pltníctvu. Ľudová architektúra Važca patrila k typickej karpatskej architektúre s trojpriestorovým domom. O miestny folklór (rázovitý odev, piesne, povesti a zvyky) sa zaujímali už Ján Kollár, Ondrej Halaša a neskôr najmä Karol Plicka a Pavol Socháň. V obci žili a tvorili maliari Jaroslav Augusta, Ján Hála a maliar a spisovateľ František Havránek, ktorý sa venoval aj jaskyniarstvu.
Vzdialenosť od jaskyne: 13,7 km | Typ: Mesto
Obec Pribylina leží v nadmorskej výške 745m n.m. pod sútokom Račkovho potoka s riekou Belá. Založená bola v 13. storočí. V súčastnosti má obec 1350 obyvateľov a rozloha katastra je 8 500 ha. V letnom období poskytuje táto oblasť spolu s Račkovou a Jamnickou dolinou široké možnosti pre turistov ale aj cykloturistiku, v zime pre bežecké aj zjazdové lyžovanie. Súčasťou obce je aj Múzeum Liptovskej dediny - múzeum v prírode, kde si možno prezrieť dedinský spôsob života tohoto regiónu v minulosti. V objekte sa tradične poriadajú v mesiaci programy ako napr. ovčiarska nedeľa, detská nedeľa, nedeľa rodákov, včelárska nedeľa, nedeľa Sv. Huberta a pod.
Vzdialenosť od jaskyne: 17,0 km | Typ: Zaujímavé miesto
Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry". Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). V oblasti sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami (Kežmarok, Spišská Sobota, Poprad) a turistické strediská (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar) s možnosťou ubytovania. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Levoča, Chrám sv.Jakuba, Spišský hrad, Plejsy).
Vzdialenosť od jaskyne: 21,9 km | Typ: Termálne kúpalisko
Vzdialenosť od jaskyne: 22,7 km | Typ: Zaujímavé miesto
Mohutná rozložitá hoľa, najvyšší vrch východnej časti Nízkych Tatier, nazývanej podľa nej Kráľovohoľské Tatry. Vrcholová plošina má predĺžený tvar v smere východ-západ. Na sever vysiela krátku rázsochu Záturňu, strmo spadajúcu do údolia Čierneho Váhu v Teplickej kotline. Na severovýchod sa tiahne dlhá rázsocha cez Úplaz na Prednú hoľu a ďalej až na sedlo Popová, ktorým sa Nízke Tatry spájajú so Slovenským rajom. Na juhovýchod odbočuje krátka rázsocha na Kráľovu skalu k Telgártu. Z vrcholu je rozsiahly a veľmi pôsobivý výhľad.
Vrchol na západ od vysielača je označený betónovým triangulačným stĺpom. Pod vrcholom mala počas 2. svetovej vojny partizánska brigáda Jánošík zemľanky a sklady a prechádzali cez ňu v jeseni a v zime rokov 1944 a 1945 viaceré partizánske jednotky. Udalosti 2.svetovej vojny pripomína reliéf na obelisku. Od roku 1960 je tu televízny vysielač - retranslačná stanica, ku ktorej vedie zo Šumiaca horská asfaltová cesta, pre verejnosť uzavretá.
Vzdialenosť od jaskyne: 24,4 km | Typ: Termálne kúpalisko
Termálne kúpaliská
Vzdialenosť od jaskyne: 25,6 km | Typ: Mesto
Významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých tatrách. Osada je sídlom Správy Tatranského národného parku. Jeho Výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča.
Lanovka na Lomnický štít, Múzeum TANAPu.
Vzdialenosť od jaskyne: 26,3 km | Typ: Mesto
Múzeum Janka Kráľa, Galéria Petra Michala Bohúňa, pešia zóna. Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži, skanzen ľudovej kultúry v Pribyline.
Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.
Vzdialenosť od jaskyne: 27,5 km | Typ: Zaujímavé miesto, Lyžovanie a turistika
Vzdialenosť od jaskyne: 27,6 km | Typ: Mesto
Obec Telgárt leží na južnom úpätí Nízkych Tatier a rieka Hron oddeľuje toto územie od Slovenského rudohoria. Obec vznikla v 14. storočí a patrila muránskemu panstvu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1326. Telgártsky chotár sa vyznačuje bohatosťou prírodných krás ako je - prameň Hrona s prístreškom pre oddych Martalúzka - štátna prírodná rezervácia - prameň Hnilca - jaskyne Homola a Stratený potok.
Vážení návštevníci, dovoľujeme si Vás upozorniť, že vzhľadom na technicko–prevádzkové podmienky platobných terminálov, môžu nastať situácie kedy bezhotovostná platba prostredníctvom platobnej karty nebude možná. Z tohto dôvodu Vám odporúčame, aby ste disponovali primeranou výškou hotovosti, ak chcete mať istotu, že sa na prehliadku jaskyne dostanete. Ďakujeme za porozumenie.
Važení návštevníci,
vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica od 5.9.2024 mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby. Ďakujeme za pochopenie.
Správa slovenských jaskýň hľadá STAVEBNÉHO TECHNIKA pre pracovisko Hodžova 11, Liptovský Mikuláš
Náplň práce: zabezpečenie prípravy a realizácie investícií a investičných zámerov, schvaľovanie vykonávacích projektov, príprava podkladov pre veľké a realizácia menších verejných obstarávaní stavieb a stavebných prác, zadávanie a kontrola projektovej a rozpočtovej dokumentácie stavieb, zabezpečenie úradných stavebných konaní, kontrola a preberanie stavebných prác od dodávateľov.
Požadované vzdelanie: VŠ II. stupňa v odbore stavebníctvo
Prax: vítaná
Ďalšie požiadavky: vodičský preukaz B, práca s PC; práca s Autocad a Cenkros vítaná
Nástup možný od 1. 8. 2024
Žiadosť o prijatie a štruktúrovaný životopis je potrebné zaslať do 30. 6. 2024 na adresu: daniela.pavellova@sopsr.sk, tel. 0911 011 393.
Vážení návštevníci,
po dlhšej prestávke znovu od 1.7.2024 otvárame dlhý okruh v Demänovskej jaskyni slobody. Okruh sa prevádzkuje raz za deň o 13:15 v mesiacoch jún až august (3 mesiace) a o 13:00 ostatné mesiace počas otvorenia jaskyne. Počet osôb je obmedzený, okruh je fyzicky náročný s mnohými schodmi a prehliadka trvá viac ako hodinu a pol. V jaskyni sa teplota pohybuje okolo 7°C počas celého roka. Tešíme sa na vašu návštevu.
Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.
The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.