Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Važecká jaskyňa - zaujímavosti v okolí

Važec

Vzdialenosť od jaskyne: 0,8 km | Typ: Mesto

Známa podtatranská obec 20 km na východ od Liptovského Hrádku, ktorú založil roku 1280 šoltýs Gerhard. Obyvateľstvo sa v minulosti venovalo popri poľnohospodárstvu i chovu dobytka a oviec, prácam v lesoch, povozníctvu a pltníctvu. Ľudová architektúra Važca patrila k typickej karpatskej architektúre s trojpriestorovým domom. O miestny folklór (rázovitý odev, piesne, povesti a zvyky) sa zaujímali už Ján Kollár, Ondrej Halaša a neskôr najmä Karol Plicka a Pavol Socháň. V obci žili a tvorili maliari Jaroslav Augusta, Ján Hála a maliar a spisovateľ František Havránek, ktorý sa venoval aj jaskyniarstvu.

Pribylina

Vzdialenosť od jaskyne: 13,7 km | Typ: Mesto

Obec Pribylina leží v nadmorskej výške 745m n.m. pod sútokom Račkovho potoka s riekou Belá. Založená bola v 13. storočí. V súčastnosti má obec 1350 obyvateľov a rozloha katastra je 8 500 ha. V letnom období poskytuje táto oblasť spolu s Račkovou a Jamnickou dolinou široké možnosti pre turistov ale aj cykloturistiku, v zime pre bežecké aj zjazdové lyžovanie. Súčasťou obce je aj Múzeum Liptovskej dediny - múzeum v prírode, kde si možno prezrieť dedinský spôsob života tohoto regiónu v minulosti. V objekte sa tradične poriadajú v mesiaci programy ako napr. ovčiarska nedeľa, detská nedeľa, nedeľa rodákov, včelárska nedeľa, nedeľa Sv. Huberta a pod.

Vysoké Tatry

Vzdialenosť od jaskyne: 17,0 km | Typ: Zaujímavé miesto

Pohorie Vysoké Tatry sa nachádza na severnej časti Slovenska, na hranici s Poľskom. V roku 1949 boli vyhlásené za prvý národný park na Slovensku (TANAP) a roku 1993 boli spolu s poľskou časťou Tatier vyhlásené organizáciou UNESCO za "Biosférickú rezerváciu Tatry". Vysoké Tatry vznikli v treťohorách zdvihom žulového masívu nad úroveň terénu a súčasnú podobu nadobudli činnosťou ľadovcov v štvrtohorách. Touto horotvornou činnosťou vznikli charakteristické skalné vrcholy (Gerlachovský štít, Kriváň, Rysy, Lomnický štít), hlboké ľadovcové doliny (Mengusovská dolina, Veľká a Malá Studená dolina), morény a plesá (Štrbské pleso, Skalnaté pleso). V oblasti sa nachádzajú obce s historickými pamiatkami (Kežmarok, Spišská Sobota, Poprad) a turistické strediská (Starý Smokovec, Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica, Ždiar) s možnosťou ubytovania. Z ubytovacích stredísk je možné robiť celodenné výlety do širšieho okolia (Nízke Tatry, Pieniny, Slovenský raj, Levoča, Chrám sv.Jakuba, Spišský hrad, Plejsy).

Liptovský Ján

Vzdialenosť od jaskyne: 21,9 km | Typ: Termálne kúpalisko

Kráľova hoľa

Vzdialenosť od jaskyne: 22,7 km | Typ: Zaujímavé miesto

Mohutná rozložitá hoľa, najvyšší vrch východnej časti Nízkych Tatier, nazývanej podľa nej Kráľovohoľské Tatry. Vrcholová plošina má predĺžený tvar v smere východ-západ. Na sever vysiela krátku rázsochu Záturňu, strmo spadajúcu do údolia Čierneho Váhu v Teplickej kotline. Na severovýchod sa tiahne dlhá rázsocha cez Úplaz na Prednú hoľu a ďalej až na sedlo Popová, ktorým sa Nízke Tatry spájajú so Slovenským rajom. Na juhovýchod odbočuje krátka rázsocha na Kráľovu skalu k Telgártu. Z vrcholu je rozsiahly a veľmi pôsobivý výhľad.

Vrchol na západ od vysielača je označený betónovým triangulačným stĺpom. Pod vrcholom mala počas 2. svetovej vojny partizánska brigáda Jánošík zemľanky a sklady a prechádzali cez ňu v jeseni a v zime rokov 1944 a 1945 viaceré partizánske jednotky. Udalosti 2.svetovej vojny pripomína reliéf na obelisku. Od roku 1960 je tu televízny vysielač - retranslačná stanica, ku ktorej vedie zo Šumiaca horská asfaltová cesta, pre verejnosť uzavretá.

Aquacity Poprad

Vzdialenosť od jaskyne: 24,4 km | Typ: Termálne kúpalisko

Termálne kúpaliská

Tatranská Lomnica

Vzdialenosť od jaskyne: 25,6 km | Typ: Mesto

Významná turisticko-rekreačná obec pri ceste Slobody, východisko do centrálnej a východnej časti Vysokých Tatier. Tatranskú Lomnicu založil r.1892 v chotári Veľkej Lomnice uhorský lesný erár ako prvé štátne klimatické miesto vo Vysokých tatrách. Osada je sídlom Správy Tatranského národného parku. Jeho Výskumná stanica a múzeum sú umiestnené od r.1968 v budove, za ktorú získal projektant architekt Pavol Merjavý cenu Dušana Jurkoviča.

Lanovka na Lomnický štít, Múzeum TANAPu.

Mesto Liptovský Mikuláš

Vzdialenosť od jaskyne: 26,3 km | Typ: Mesto

Múzeum Janka Kráľa, Galéria Petra Michala Bohúňa, pešia zóna. Drevený artikulárny kostol vo Svätom Kríži, skanzen ľudovej kultúry v Pribyline.

Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva v Liptovskom Mikuláši.

Ďumbier

Vzdialenosť od jaskyne: 27,5 km | Typ: Zaujímavé miesto, Lyžovanie a turistika

Telgárt

Vzdialenosť od jaskyne: 27,6 km | Typ: Mesto

Obec Telgárt leží na južnom úpätí Nízkych Tatier a rieka Hron oddeľuje toto územie od Slovenského rudohoria. Obec vznikla v 14. storočí a patrila muránskemu panstvu. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1326. Telgártsky chotár sa vyznačuje bohatosťou prírodných krás ako je - prameň Hrona s prístreškom pre oddych Martalúzka - štátna prírodná rezervácia - prameň Hnilca - jaskyne Homola a Stratený potok.

Aktuality

Plavba v Domici v prevádzke

Podzemná plavba v jaskyni Domica je vďaka priaznivým hydrologickým podmienkam opäť v prevádzke. Upozorňujeme, že prepravná kapacita plavidiel je obmedzená z dôvodu bezpečnostných podmienok plavby. Z uvedeného dôvodu je maximálny počet návštevníkov obmedzený - 48 na jeden vstup. Žiadame o rešpektovanie týchto prevádzkových podmienok a prípadných neuspokojených návštevníkov o pochopenie. Tešíme sa na Vašu návštevu tejto výnimočnej lokality.

HĽADÁME SEZÓNNYCH ZAMESTNANCOV - BRIGÁDNIKOV

Z dôvodu nedostatku sezónnych zamestnancov, hľadáme pre prevádzky sprístupnených jaskýň brigádnikov na letnú sezónu. Záujemcovia musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Vzhľadom k náročnosti prevádzok sú miesta vhodné pre fyzicky zdatných uchádzačov, so silným hlasom a vzťahom k práci s ľuďmi. Práca brigádnika na jaskyni je vykonávaná od utorka do nedele, pondelok je voľný deň. Brigádnik sa zoznámi s jaskyňou a sprievodným slovom - zaškolia ho naši pracovníci na jaskyni. Výklad sa poskytuje v slovenčine, ale znalosť cudzích jazykov je vítaná. Záujemcovia sa môžu hlásiť cez kontakty na web stránke priamo na jaskyniach alebo na personálnom úseku Správy slovenských jaskýň: email: daniela.pavellova@sopsr.sk 044/ 5536581, 0911011393.

Voľné pracovné miesto - Demänovská jaskyňa slobody

Hľadáme sprievodcu na dobu neurčitú do Demänovskej jaskyne slobody. Náplňou práce je sprevádzanie návštevníkov jaskyne a poskytovanie odborného výkladu. Podmienkou prijatia je ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou a bezúhonnosť. Bližšie informácie poskytne: Mgr. Daniela Pavellová, 0911 011 393, 044 5536 581, email: daniela.pavellova@sopsr.sk. Nástup možný od 1.5.2024.

 

Demänovská jaskyňa slobody - veľký okruh mimo prevádzky / long tour closed

Vážení návštevníci, 

prevádzkovanie veľkého okruhu v Demänovskej jaskyni slobody je dočasne pozastavené kvôli prebiehajúcim rekonštrukčným prácam na priľahlých úsekoch jaskyne. Predpokladané znovuotvorenie je v druhej polovici roka 2024. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti.

Dear visitors,

operation of the long tour in the Demänovska Cave of Liberty is temporarily suspended due to ongoing reconstruction work in adjacent cave parts. We assume reopening in the second half of the year 2024. We apologize for any inconvenience.

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo