Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Náučné lokality - Morské oko v Tornali a Prepoštská jaskyňa v Bojniciach

Obdobie realizácie projektu: 2006 - 2007
Stav: realizované
Celkový rozpočet: 6 789 412,11 Sk
Zdroj: ERDF/ŠR, OPŽP, opatrenie 2.4
Anotácia: Cieľom projektu je prostredníctvom vybudovania náučných lokalít pri dvoch významných jaskyniach - Morskom oku v Tornali a Prepoštskej jaskyni v Bojniciach zvýšiť environmentálne, historické a kultúrne povedomie návštevníkov týchto bohato navštevovaných lokalít a sprístupniť ich pre verejnosť formou kombinácie prezentácie vedeckých faktov a citlivého architektonického riešenia priestoru. V prípade lokality prírodnej pamiatky Morské oko v Tornali projekt rieši v rámci zriadenia náučnej lokality potrebné doplnenie speleopotápačského prieskumu podzemnej priepasti, výstavbu náučného stavebného objektu pre sprístupnenie a prezentáciu časti lokality verejnosti, výrobu a inštaláciu náučných panelov a sadové úpravy priestoru. V prípade národnej prírodnej pamiatky Prepoštská jaskyňa v Bojniciach projekt rieši zriadenie náučnej lokality pred portálom jaskyne, ochranu lokality robustným oplotením, výrobu a inštaláciu náučného panelu, figurín neandertálskeho človeka a modelov prehistorických artefaktov.
      INVESTÍCIA DO VAŠEJ BUDÚCNOSTI

 

Aktuality

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

24.07.2018 Vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby.

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vás žiadame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to všetkých, ale najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Partner

Správa jeskyní České republikyHabakukyZajo