Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Aksamika

Jaskyňa sa nachádza v okrese Stará Ľubovňa, v katastrálnom území Haligovce. Vchod je situovaný na južnom svahu Haligovských skál v nadmorskej výške 756 m. Jaskyňa je známa od nepamäti. Ide o zlomovo-koróznu, horizontálnu inaktívnu jaskyňu s dĺžkou jaskynných priestorov 335 metrov. Hlavná chodba je 225 m dlhá a vertikálne rozpätie dosahuje 18 metrov.

Jaskyňa je vytvorená v tmavosivých triasových vápencoch vodnou eróziou a koróziou vôd atmosférického pôvodu po tektonických puklinách smeru SZ-JV a JZ-SV a po medzivrstevných plochách. Na vzniku jaskyne sa tiež spolupodieľalo zvetrávanie a rútenie uvoľnených častí horninového materiálu. Jaskynná výplň rôznych tvarov a veľkostí, bielej, hnedej, sivej až tmavosivej farby, je v súčasnosti značne zdevastovaná. Teplota sa pohybuje v rozmedzí 7-8° C.

V jaskyni na povrchu jej dna sa už v roku 1874 našiel hrot zo sobieho parohu a zvyšky čepeľovej industrie. Vek hrotu bol zaradený do paleolitu, do obdobia mladej fázy staršej doby kamennej. Tieto artefakty tu zanechali s najväčšou pravdepodobnosťou magdalénienski lovci na sklonku pleistocénu, takže zadné priestory jaskyne aj s ohľadom na jej pomerne neveľký vchod sa už nemohli zasedimentovať.

V jaskyni sa zistilo zimovanie 8 druhov netopierov. Dominantný je podkovár malý (Rhinolophus hipposideros). Menej početný je netopier obyčajný (Myotis myotis). Na stenách jaskyne možno pozorovať troglofilné pavúky Meta menardi a Metellina merianae. Z paleontologického hľadiska je jaskyňa známa nálezmi kostrových pozostatkov jaskynných medveďov Ursus spelaeus.

Aktuality

Deň detí pri Gombaseckej jaskyni - 1. jún 2018

Vážení návštevníci, tohto roku opäť organizujeme na prevádzke Gombaseckej jaskyne deň detí 1. júna 2018. Program sme pripravili spoločne s viacerými kolegami, dobrovoľními jaskyniarmi a inými ochotnými ľuďmi. Ďakujeme aj sponzorom za podporu.

HĽADÁME SEZÓNNYCH ZAMESTNANCOV - BRIGÁDNIKOV

22.05.2018 Z dôvodu akútneho nedostatku sezónnych zamestnancov, hľadáme pre prevádzky Harmaneckej jaskyne a Dobšinskej ľadovej jaskyne brigádnikov na letnú sezónu. Záujemcovia musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie. Vzhľadom k náročnosti oboch prevádzok sú miesta vhodné pre fyzicky zdatných uchádzačov so silným vzťahom k prírode (a slabším k financiám). Nástup možný ihneď. Záujemcovia sa môžu hlásiť cez kontakty na stránke priamo na jaskyniach: Harmanecká jaskyňa 048/419 81 22 harmanj@ssj.sk, Dobšinská ľadová jaskyňa 058/788 14 70 dobslj@ssj.sk alebo na emaile SSJ caves@ssj.sk

Plavba v Domici v prevádzke

Podzemná plavba v jaskyni Domica je vďaka priaznivým prírodným pomerom opäť v prevádzke. Tešíme sa na Vašu návštevu tejto výnimočnej lokality.

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 3 - 4 rokov) Vás žiadame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to všetkých, ale najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Partner

Správa jeskyní České republikyHabakuky