Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Prepoštská jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v Hornonitrianskej kotline v okrese Prievidza, v katastrálnom území Bojnice. Prepoštská jaskyňa je situovaná v blízkosti centra kúpeľného mesta Bojnice na juhozápadnom okraji mohutnej kaskádovito zakončenej tzv. Farskej travertínovej kopy. Na nej leží dnešné historické jadro Bojníc.

Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 242 m, 11 m od súčasnej hladiny jazierka vo Farskej záhrade. Má charakter skalného previsu šírky približne 12 m a výšky 4,5 až 8 m. Vnútorný priestor dosahuje priemernú dĺžku 6 m s užšou 8 m chodbičkou na severovýchodnej stene, vyplnenou sčasti polámanými hráškovitými stalagmitmi.

Jaskyňa sa vytvorila činnosťou konštruktívnych vodopádov, ktoré postupne ukladali vrstvy travertínu, vyzrážaného z termálnych prameňov. Výhodná prirodzená ochrana jaskyne proti klimatickým vplyvom podmienila jej osídlenie na sklonku posledného severského zaľadnenia. Túto skutočnosť potvrdili predovšetkým kostrové nálezy zvierat, žijúcich v tomto období, ktoré boli výdatnou korisťou najstarších obyvateľov Prepoštskej jaskyne.

Početné archeologické výskumy v jaskyni dokázali skutočnosť, že z množstva bohatých nálezov kamenných nástrojov bolo spresnené ich datovanie a odborníci ich prisúdili strednopaleolitickej mousterienskej kultúre, ktorej nositeľom bol pračlovek neadertálskeho typu. Ide o závažný poznatok, na základe ktorého sa zaradila Prepoštská jaskyňa k vzácnym strednopaleozoickým náleziskám nielen na Slovensku, ale aj na území strednej Európy.

Aktuality

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

24.07.2018 Vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby.

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vás žiadame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to všetkých, ale najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Partner

Správa jeskyní České republikyHabakukyZajo