Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Prepoštská jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v Hornonitrianskej kotline v okrese Prievidza, v katastrálnom území Bojnice. Prepoštská jaskyňa je situovaná v blízkosti centra kúpeľného mesta Bojnice na juhozápadnom okraji mohutnej kaskádovito zakončenej tzv. Farskej travertínovej kopy. Na nej leží dnešné historické jadro Bojníc.

Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 242 m, 11 m od súčasnej hladiny jazierka vo Farskej záhrade. Má charakter skalného previsu šírky približne 12 m a výšky 4,5 až 8 m. Vnútorný priestor dosahuje priemernú dĺžku 6 m s užšou 8 m chodbičkou na severovýchodnej stene, vyplnenou sčasti polámanými hráškovitými stalagmitmi.

Jaskyňa sa vytvorila činnosťou konštruktívnych vodopádov, ktoré postupne ukladali vrstvy travertínu, vyzrážaného z termálnych prameňov. Výhodná prirodzená ochrana jaskyne proti klimatickým vplyvom podmienila jej osídlenie na sklonku posledného severského zaľadnenia. Túto skutočnosť potvrdili predovšetkým kostrové nálezy zvierat, žijúcich v tomto období, ktoré boli výdatnou korisťou najstarších obyvateľov Prepoštskej jaskyne.

Početné archeologické výskumy v jaskyni dokázali skutočnosť, že z množstva bohatých nálezov kamenných nástrojov bolo spresnené ich datovanie a odborníci ich prisúdili strednopaleolitickej mousterienskej kultúre, ktorej nositeľom bol pračlovek neadertálskeho typu. Ide o závažný poznatok, na základe ktorého sa zaradila Prepoštská jaskyňa k vzácnym strednopaleozoickým náleziskám nielen na Slovensku, ale aj na území strednej Európy.

Aktuality

Plavba v Domici v prevádzke

Podzemná plavba v jaskyni Domica je vďaka priaznivým hydrologickým podmienkam opäť v prevádzke. Upozorňujeme, že prepravná kapacita plavidiel je obmedzená z dôvodu bezpečnostných podmienok plavby. Z uvedeného dôvodu je maximálny počet návštevníkov obmedzený - 48 na jeden vstup. Žiadame o rešpektovanie týchto prevádzkových podmienok a prípadných neuspokojených návštevníkov o pochopenie. Tešíme sa na Vašu návštevu tejto výnimočnej lokality.

HĽADÁME SEZÓNNYCH ZAMESTNANCOV - BRIGÁDNIKOV

Z dôvodu nedostatku sezónnych zamestnancov, hľadáme pre prevádzky sprístupnených jaskýň brigádnikov na letnú sezónu. Záujemcovia musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Vzhľadom k náročnosti prevádzok sú miesta vhodné pre fyzicky zdatných uchádzačov, so silným hlasom a vzťahom k práci s ľuďmi. Práca brigádnika na jaskyni je vykonávaná od utorka do nedele, pondelok je voľný deň. Brigádnik sa zoznámi s jaskyňou a sprievodným slovom - zaškolia ho naši pracovníci na jaskyni. Výklad sa poskytuje v slovenčine, ale znalosť cudzích jazykov je vítaná. Záujemcovia sa môžu hlásiť cez kontakty na web stránke priamo na jaskyniach alebo na personálnom úseku Správy slovenských jaskýň: email: daniela.pavellova@sopsr.sk 044/ 5536581, 0911011393.

Voľné pracovné miesto - Demänovská jaskyňa slobody

Hľadáme sprievodcu na dobu neurčitú do Demänovskej jaskyne slobody. Náplňou práce je sprevádzanie návštevníkov jaskyne a poskytovanie odborného výkladu. Podmienkou prijatia je ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou a bezúhonnosť. Bližšie informácie poskytne: Mgr. Daniela Pavellová, 0911 011 393, 044 5536 581, email: daniela.pavellova@sopsr.sk. Nástup možný od 1.5.2024.

 

Demänovská jaskyňa slobody - veľký okruh mimo prevádzky / long tour closed

Vážení návštevníci, 

prevádzkovanie veľkého okruhu v Demänovskej jaskyni slobody je dočasne pozastavené kvôli prebiehajúcim rekonštrukčným prácam na priľahlých úsekoch jaskyne. Predpokladané znovuotvorenie je v druhej polovici roka 2024. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti.

Dear visitors,

operation of the long tour in the Demänovska Cave of Liberty is temporarily suspended due to ongoing reconstruction work in adjacent cave parts. We assume reopening in the second half of the year 2024. We apologize for any inconvenience.

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo