Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Prepoštská jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v Hornonitrianskej kotline v okrese Prievidza, v katastrálnom území Bojnice. Prepoštská jaskyňa je situovaná v blízkosti centra kúpeľného mesta Bojnice na juhozápadnom okraji mohutnej kaskádovito zakončenej tzv. Farskej travertínovej kopy. Na nej leží dnešné historické jadro Bojníc.

Vchod do jaskyne sa nachádza v nadmorskej výške 242 m, 11 m od súčasnej hladiny jazierka vo Farskej záhrade. Má charakter skalného previsu šírky približne 12 m a výšky 4,5 až 8 m. Vnútorný priestor dosahuje priemernú dĺžku 6 m s užšou 8 m chodbičkou na severovýchodnej stene, vyplnenou sčasti polámanými hráškovitými stalagmitmi.

Jaskyňa sa vytvorila činnosťou konštruktívnych vodopádov, ktoré postupne ukladali vrstvy travertínu, vyzrážaného z termálnych prameňov. Výhodná prirodzená ochrana jaskyne proti klimatickým vplyvom podmienila jej osídlenie na sklonku posledného severského zaľadnenia. Túto skutočnosť potvrdili predovšetkým kostrové nálezy zvierat, žijúcich v tomto období, ktoré boli výdatnou korisťou najstarších obyvateľov Prepoštskej jaskyne.

Početné archeologické výskumy v jaskyni dokázali skutočnosť, že z množstva bohatých nálezov kamenných nástrojov bolo spresnené ich datovanie a odborníci ich prisúdili strednopaleolitickej mousterienskej kultúre, ktorej nositeľom bol pračlovek neadertálskeho typu. Ide o závažný poznatok, na základe ktorého sa zaradila Prepoštská jaskyňa k vzácnym strednopaleozoickým náleziskám nielen na Slovensku, ale aj na území strednej Európy.

Aktuality

Sprístupnené jaskyne zatvorené

01.10.2020 Vážení návštevníci, oznamujeme Vám, že od 2.10.2020 do odvolania budú všetky sprístupnené jaskyne zatvorené.

Upozornenie pre návštevníkov v súvislosti s koronavírusom COVID-19

Návštevníci jaskyne sú povinní pri prehliadke jaskyne mať rúška (prípadne inak prekryté dýchacie cesty) nakoľko ide o vnútorné priestory s kumuláciou veľkého množstva osôb. Dôvodom sú sprísnené bezpečnostné opatrenia, pri ktorých okrem iného pri prehliadke jaskyne nie je možné dodržiavať dvojmetrové odstupy.
Osoby ktoré zo zdravotného hľadiska nemusia mať rúško (Vyhlásenie ÚVZ SR zo 14. 7. 2020), žiaľ v súčasnosti nemôžu absolvovať prehliadku jaskyne. Veríme, že situácia sa v čo najkratšom čase upokojí a aj títo návštevníci budú môcť jaskyne navštíviť.

Ďakujeme za pochopenie.

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

24.07.2018 Vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby.

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vás žiadame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to všetkých, ale najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo