Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Perlová jaskyňa

Jaskyňa sa nachádza v okrese Martin, katastrálnom území Dulice, v Národnom parku Veľká Fatra. Vchod je situovaný v ľavom svahu Došnej dolinky v nadmorskej výške 910 m. Jaskyňa je vytvorená v triasových gutensteinských vápencoch križňanského príkrovu – sekvencie Veľkého Boku. Ide o fluviokrasovo–rútivú horizontálnu jaskyňu s doposiaľ známou dĺžkou jaskynných chodieb 470 m.

Bola objavená po prekopaní sutiny a uvoľnení zaklinených skál v strmo stúpajúcej chodbe. Ďalej sa jaskynné priestory rozširujú a na bočných stenách chodby sa nachádza sintrová výplň vo forme bielych sférolitických útvarov a kaskádovitých jazierok s jaskynnými perlami. Sú zaujímavé, hrudkovité, s priemerom až 2-3 cm. Podľa ich hojného výskytu je odvodené aj pomenovanie jaskyne. V jaskyni sa vyskytujú aj väčšie priestory, kde na dne na spadnutých blokoch a sutine sa vytvorili tenké palicovité stalagmity, vysoké až 1,5 m. V iných častiach podzemných priestorov sú stropné časti bohato vyplnené mohutnými sférolitickými útvarmi a kyjakovitými stalaktitmi. Tieto jaskynné útvary sú snehobielej farby a v spodných častiach niektorých z nich vyrastajú zoskupenia po 5-6 kusov krátkych brčiek.

Mechanickú výplň chodieb tvoria v prevažnej miere sutina a skalné bloky, ktoré sú miestami stmelené sintrom. Jaskyňa sa nachádza pomerne blízko k povrchu, o čom svedčia prenikajúce korene stromov a rastlín na niektorých stropných častiach.

Aktuality

Demänovská jaskyňa slobody otvorená od 3.10.2023

Oznamujeme návštevníkom, že Demänovská jaskyňa slobody bude po rekonštrukcii elektroinštácie znovu otvorená od 3.10. 2023. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Dear visitors, the Demänovská Cave of Liberty will be opened again from 3rd October 2023 after electric installation reconstruction. We are looking forward to your visit.

Predaj bankoviek s hodnotou 0 €

Važení zberatelia,
dávame vám touto cestou do pozornosti informáciu o predaji bankoviek v hodnote 0 €. V súčasnosti sa suvenírové nulové bankovky predávajú na nižšie uvedených predajných miestach. Bližšie podmienky predaja bankoviek nájdete po kliknutí na odkaz s motívom bankovky:

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vám odporúčame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Predaj bankovka 0€ "Jasovská jaskyňa"

Začiatok predaja suvenírovej nulovej bankovky „Jasovská jaskyňa“  4. 5. 2022.

Náklad: 5000 ks

Suvenírovú  nulovú bankovku s týmto motívom je možné zakúpiť len na Jasovskej jaskyni. Z kapacitných dôvodov  možnosti poskytnutia sprievodcovskej služby pre návštevníkov si predajca vyhradzuje právo zastaviť alebo regulovať predaj bankoviek. Vzhľadom na prevádzkové možnosti a ochranu samotných bankoviek, návštevník nemá právo výberu konkrétneho čísla, rezervácia a zasielanie poštou nie je možné. Do predaja sú umiestňované  bankovky  v matematickej postupnosti. Predajca si vyhradzuje právo niektoré čísla nezaradiť do predaja.

Predaj bankovky 0 € "Demänovská jaskyňa slobody"

Začiatok predaja vydania suvenírovej nulovej bankovky „Demänovská jaskyňa slobody“ bude 3. 5. 2022.

Náklad:10 000 ks

Suvenírovú nulovú bankovku s týmto motívom je možné zakúpiť len na Demänovskej jaskyni slobody, Demänovskej ľadovej jaskyni a Bystrianskej jaskyni. Z kapacitných dôvodov  možnosti poskytnutia sprievodcovskej služby pre návštevníkov si predajca vyhradzuje právo zastaviť alebo regulovať predaj bankoviek. Vzhľadom na prevádzkové možnosti a ochranu samotných bankoviek, návštevník nemá právo výberu konkrétneho čísla, rezervácia a zasielanie poštou nie je možné. Do predaja sú umiestňované  bankovky  v matematickej postupnosti. Predajca si vyhradzuje právo niektoré čísla nezaradiť do predaja.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo