Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Brázda

V povojnovom období bola dlhé roky najhlbšou priepasťou nielen Slovenského krasu, ale aj na území bývalého Československa. Nachádza sa na Silickej planine, asi 2,5 km severozápadne od obce Silica. Dosahuje hĺbku 181 m. Korózna puklinovitá priepasť, v ktorej treba prekonať viacero vertikálnych stupňov či horizontov, je vytvorená v druhohorných strednotriasových svetlých wettersteinských vápencoch silického príkrovu. Na mnohých miestach jej skalné steny bohato zdobia pozoruhodné hráškovité sintrové výrastky. Do spodnej časti priepasti ústi bočná stupňovitá chodba dlhá asi 150 m, ktorá nahor vedie do dómu s prekrásnou sintrovou výzdobou.

V priepasti Brázda sa zistilo 6 druhov netopierov. Je významným zimoviskom podkovára malého (Rhinolophus hipposideros). Z troglofilných druhov bezstavovcov tu žije drobný pavúk Porrhomma profundum, mnohonôžka Polydesmus denticulatus a kôrovec žižiavka jaskynná (Mesoniscus graniger), ktorý je karpatským endemitom. Na netopierom guáne je hojný troglofilný panciernik Gemmazetes cavatica.

Najhlbšie časti priepasti preskúmali jaskyniari z Brna v roku 1953. V prieskume pokračovali v rokoch 1963 – 1968. V jej spodnej časti prenikli do bočnej stupňovitej chodby s priľahlým dómom, z tzv. III. horizontu sa komínom dostali do údajne najväčšieho a najkrajšieho dómu priepasti.

Aktuality

Domica - zatvorená

Oznamujeme návštevníkom, že jaskyňa Domica bude od 13.6 -14.6 2019 v čase od 09:00 do 16:00 zatvorená z dôvodu prerušenia dodávky elektrickej energie. Ďakujeme za pochopenie.

Gemerský expres

V rámci podujatia: Gemerský expres 2019 / máj - jún /, Obec Jasov objednala špeciálne prípoje mikrobusov, ktoré budú prevážať účastníkov expresu zo železničnej zastávky Moldava nad Bodvou do obce Jasov. Tieto mikrobusy budú k železničnej zastávke pristavené každú sobotu v čase od 8:32 a z Jasova odchádzajú o 17:45 na pripoj 18:21 do Moldavy nad Bodvou. Turisti tak majú možnosť vidieť krásy aj našej obce a navštíviť aj Jasovskú jaskyňu - jednu z krás UNESCA.
Gemerským expresom sa turisti môžu previesť po okolitých pamiatkách a atrakciách.

Rekonštrukcia cesty k Ochtinskej aragonitovej jaskyni

Vážení návštevníci,
v dňoch 8.4.-30.6.2019 bude prebiehať kompletná rekonštrukcia prístupovej cesty k Ochtinskej aragonitovej jaskyni v úseku od Hotela Hrádok smerom k parkovisku jaskyne. Parkovanie bude možné pri hoteli Hrádok. Odtiaľ je potrebné ísť pešo k areálu jaskyne asi 1 km. Prevádzka jaskyne prebieha štandardne. V prípade skoršieho ukončenia rekonštrukcie vás budeme informovať na tejto stránke. Ďakujeme za porozumenie.

Plavba v jaskyni Domica mimo prevádzky.

24.07.2018 Vzhľadom k nepriaznivému stavu vody je okruh s plavbou v jaskyni Domica mimo prevádzky . V prevádzke je len okruh bez plavby.

Návšteva jaskyne s malým dieťaťom

Vážení návštevníci, vzhľadom k zvýšenej návštevnosti rodičov s veľmi malými deťmi (asi do cca 1 - 4 rokov) Vás žiadame, aby ste pre prehliadky fyzicky náročnejších jaskýň mali k dispozícii ruksakové sedačky pre zvládnutie prehliadky v stanovenom čase. Týka sa to všetkých, ale najmä nasledovných jaskýň: Demänovská jaskyňa slobody, Belianska jaskyňa, Dobšinská ľadová jaskyňa, Demänovská ľadová jaskyňa, Harmanecká jaskyňa. Výnimkou je Brestovská jaskyňa kde je možný vstup deťom len od 6 rokov, nakoľko je to dané obtiažnosťou prehliadkovej trasy jaskyne. Takisto prosíme, aby ste zvážili návštevu s deťmi, ktoré by svojim plačom mohli rušiť ostatných návštevníkom. Ďakujeme za porozumenie a prajeme príjemnú návštevu.

Partner

Správa jeskyní České republikyHabakuky