Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky Správa slovenských jaskýň
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Náučná tlač a filmy

Náučná tlač

Správa slovenských jaskýň pravidelne vydáva farebné letáky a brožúry, ktoré oboznamujú širokú verejnosť s prírodnými hodnotami sprístupnených jaskýň. V roku 2001 vydala Správa leták „Chráňme naše jaskyne“, ktorý je zameraný na ochranu jaskýň. V medzinárodnej spolupráci so Správou Národného parku Aggtelek (Maďarsko) vznikol v roku 2004 leták „Jaskynný systém Domica – Baradla, podzemná mokraď medzinárodného významu“, ku ktorému v roku 2007 pribudol ďalší leták podobného charakteru s názvom „Jaskyne Demänovskej doliny – podzemná mokraď medzinárodného významu“. V roku 1997 vyšla farebná knižná publikácia autora P. Bellu „Slovensko – sprístupnené jaskyne“, ktorej aktualizované nové vydanie vyšlo v roku 2003. Následne bola vydaná kniha F. Bernadoviča „Netopiere – tajomní obyvatelia jaskýň“.

Náučné filmy

V koprodukcii Správy slovenských jaskýň a Národného parku Bükk v Maďarsku bol v roku 2002 natočený náučný film „Chráňme naše podzemné poklady“. Pätnásťminútový film stručne predstavuje rôzne typy jaskýň, fungovanie jaskynného ekosystému a prírodné i kultúrne hodnoty v jaskyniach. Zvláštny dôraz kladie na ochranu jaskynných biotopov. Vymenuje činnosti, ktoré môžu ohrozovať podzemné ekosystémy a spôsoby ich eliminácie.

V koprodukcii Správy slovenských jaskýň a Slovenskej televízie štúdio Košice bol v roku 2003 natočený populárno-náučný film „Netopiere – tajomní obyvatelia jaskýň“. Takmer polhodinový dokument v krátkosti predstaví históriu vzťahu človeka k netopierom, venuje sa činnosti jaskyniarov a chiropterológov, ktorí sú v najužšom kontakte s netopiermi, oboznamuje diváka s metódami skúmania a so spôsobom života netopierov a v závere sa zaoberá myšlienkami ochrany netopierov.

V koprodukcii Správy slovenských jaskýň a Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach bol v roku 2004 vyrobený dokumentárno-náučný film „Skrytý život v jaskyniach Slovenska“, ktorý je zameraný na prezentáciu vzácnych bezstavovcov, žijúcich v jaskyni Domica a Ardovskej jaskyni. Premieta sa záujemcom v informačnom centre vo vstupnom areáli Domice. Takouto pohodlnou formou majú návštevníci možnosť spoznať celkovo 18 druhov unikátnych jaskynných živočíchov, ktoré pre svoje drobné rozmery je prakticky nemožné zbadať počas prehliadky jaskýň.

Aktuality

Plavba v Domici v prevádzke

Podzemná plavba v jaskyni Domica je vďaka priaznivým hydrologickým podmienkam opäť v prevádzke. Upozorňujeme, že prepravná kapacita plavidiel je obmedzená z dôvodu bezpečnostných podmienok plavby. Z uvedeného dôvodu je maximálny počet návštevníkov obmedzený - 48 na jeden vstup. Žiadame o rešpektovanie týchto prevádzkových podmienok a prípadných neuspokojených návštevníkov o pochopenie. Tešíme sa na Vašu návštevu tejto výnimočnej lokality.

HĽADÁME SEZÓNNYCH ZAMESTNANCOV - BRIGÁDNIKOV

Z dôvodu nedostatku sezónnych zamestnancov, hľadáme pre prevádzky sprístupnených jaskýň brigádnikov na letnú sezónu. Záujemcovia musia mať ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou. Vzhľadom k náročnosti prevádzok sú miesta vhodné pre fyzicky zdatných uchádzačov, so silným hlasom a vzťahom k práci s ľuďmi. Práca brigádnika na jaskyni je vykonávaná od utorka do nedele, pondelok je voľný deň. Brigádnik sa zoznámi s jaskyňou a sprievodným slovom - zaškolia ho naši pracovníci na jaskyni. Výklad sa poskytuje v slovenčine, ale znalosť cudzích jazykov je vítaná. Záujemcovia sa môžu hlásiť cez kontakty na web stránke priamo na jaskyniach alebo na personálnom úseku Správy slovenských jaskýň: email: daniela.pavellova@sopsr.sk 044/ 5536581, 0911011393.

Voľné pracovné miesto - Demänovská jaskyňa slobody

Hľadáme sprievodcu na dobu neurčitú do Demänovskej jaskyne slobody. Náplňou práce je sprevádzanie návštevníkov jaskyne a poskytovanie odborného výkladu. Podmienkou prijatia je ukončené stredoškolské vzdelanie s maturitou a bezúhonnosť. Bližšie informácie poskytne: Mgr. Daniela Pavellová, 0911 011 393, 044 5536 581, email: daniela.pavellova@sopsr.sk. Nástup možný od 1.5.2024.

 

Demänovská jaskyňa slobody - veľký okruh mimo prevádzky / long tour closed

Vážení návštevníci, 

prevádzkovanie veľkého okruhu v Demänovskej jaskyni slobody je dočasne pozastavené kvôli prebiehajúcim rekonštrukčným prácam na priľahlých úsekoch jaskyne. Predpokladané znovuotvorenie je v druhej polovici roka 2024. Ospravedlňujeme sa za prípadné nepríjemnosti.

Dear visitors,

operation of the long tour in the Demänovska Cave of Liberty is temporarily suspended due to ongoing reconstruction work in adjacent cave parts. We assume reopening in the second half of the year 2024. We apologize for any inconvenience.

15. vedecká konferencia: "Výskum, využívanie a ochrana jaskýň" / 15th scientific conference "Research, utilization and protection of caves"

Konanie: 24.- 26. september 2024. Bližšie informácie o tomto podujatí nájdete na odkaze.

The conference will be held from September 24 to 26, 2024 in Liptovský Mikuláš. More on the link.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo