Állami Természetvédelmi Szlovák Köztársaság Szlovákiai Barlangok Igazgatósága
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Válaszok a látogatók

Név: Martin Kašša, Keltezés: 23.06.2017 15:22:06

Demänovskú ľadovú jaskyňu sa oplatí vidieť v tomto čase. Ľadová výzdoba má svoje čaro. Jednou cestou odporúčam navštíviť aj Demänovskú jaskyňu Slobody.

Név: verča, Keltezés: 16.08.2016 20:03:00

Chtěla bych se zeptat kolik má demänovska ledova jeskyne C°. Dekuji za odpoved.

Név: webadmin, Keltezés: 17.08.2016 08:43:51

Dobrý deň, v Demänovskej ľadovej jaskyni máme momentálne mierne zvýšenú teplotu v ľadovej časti o 0,4°C, teda je tam cca 0,8°C. Ostatné časti majú ako "obyčajne" v lete okolo +3°C. Ľadu je tam menej, aj fotky z apríla tohto roku, ktoré máme na internete ukazujú trošku lepší stav ako je teraz, pretože množstvo ľadu sa vyvíja aj v priebehu roka - v silnej zime narastá už jej koncom a skoro na jar a potom sa postupne zmenšuje až do ďalšej zimy. Po viacerých slabých zimách je jeho stav momentálne dosť redukovaný, čo sa však po ďalšej klimaticky vhodnej zime môže rýchlo zmeniť. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Név: Tibor, Keltezés: 10.08.2016 18:13:36

Dobry den, v minulosti sme navstivily Demänovsku ladovu jaskynu, bohuzial bolo akurat obdobie kde bolo malo ladu, teraz tu mame navstevu zo zahranicia a chceli by sme vidiet dobsinsku ladovu jaskynu. Aky je momentalny stav ladu? Dakujem Tibor

Név: webadmin, Keltezés: 10.08.2016 18:16:25

Dobrý deň, v Dobšinskej ľadovej jaskyni bol v minulosti zistený objem ľadu okolo 100 000 m3 a hoci klimatické podmienky ťažko skúšajú aj túto lokalitu, tak s objemom ľadu by tam snáď žiadny návštevník nemal mať problém. Tento svetový unikát, ktorý tu uprostred našej krajiny máme je jedným z prírodných fenoménov, ktorý sa zaslúžene zaradil k ostatným jaskyniam svetového dedičstva na Slovensku. Návštevu vrelo odporúčame.

Név: Dana, Keltezés: 10.08.2016 10:39:29

Dobrý deň! Plánujeme s rodinou navštíviť jaskyňu Domica. Bude možné absolvovať veľký okruh s plavbou v priebehu augusta? Môžu sa jej zúčastniť aj deti vo veku 5 a 11 rokov?

Név: webadmin, Keltezés: 10.08.2016 12:07:23

Dobrý deň, plavbu v Domici odhadujeme tak ešte asi na týždeň. Deti obmedzenie nemajú. Keď nebude plavba možná kvôli nedostatku vody, dáme oznam na stránku.
 

Név: Klára, Keltezés: 09.08.2016 23:24:08

Dobrý den, 2.8.2016 jsme navštívili Demanovskou ledovou jeskyni. Musím se připojit k jednomu názoru níže a to, že nás velice zklamala. Očekávali jsme ledovou jeskyni, jak se všude píše a ukazují se fotografie. Jeli jsme cca 70km daleko, abychom ji viděli. Jskyně je krásná, ale opravdu není v této době ledová, náš malý syn se neustále ptal, kde je ten led, na který se tak těšil a já stále myslela, že už brzy určitě nějaký musíme vidět. Bylo to zklamání, když nám průvodce na konci prohlídky řekl, že těch 30cm sněhu před námi, to je vše. Pokud bychom chtěli vidět klasickou jeskyni, jeli bychom raději do Belianské, která byla od nás 13km a alspoň bychom nemuseli být nakonec zklamáni. S tímto přístupem také nesouhlasím, nikde není žádné upozornění, že led v jeskyni není, přijde mi to jako klamání zákazníků. Je mi jasné, že mi odpovíte jako v příspěvku níže, že jeskyně má plno jiných krás, to jistě má, ale pokud ji propagujete jako ledovou a ještě jsou všude fotky plné ledu, asi jen málokdo čeká, že tam téměř žádný nebude. Je mi líto, že musím dát takovou recenzi, protože jinak mě Tatry opravdu nadchly.

Név: webadmin, Keltezés: 10.08.2016 08:19:49

Dobrý deň. K stavu ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni sme sa už viackrát vyjadrovali. Jej názov bol v minulosti Čierna jaskyňa, prípadne podľa ešte starších údajov Dračia. Oficiálny názov Demänovská ľadová jaskyňa zaviedol významný slovenský krasový geomorfológ A. Droppa v 50. rokoch minulého storočia. Je zrejmé, že v tých rokoch bolo ľadu pomerne veľa i keď takisto dochádzalo ku kolísaniam v objeme ľadovej výzdoby. Čo sa týka aktuálneho stavu ľadu - návštevníkov informujeme aj tým, že do našej fotogalérie na stránke sme na prvé miesta dali stav z jari 2016 - teda tesne pred tohtoročným otvorením jaskyne. Je trochu nekorektným vyjadrením obviňovať nás z klamania návštevníkov za to, že zverejňujeme aj staršie fotografie z nie až tak vzdialených období, keď v jaskyni bolo naozaj veľa ľadu. Opakovať, že to všetko závisí aj od konkrétnych podmienok hlavne minulej zimy asi nemá veľký zmysel. Je totiž možné, že o rok budú podmienky podobné ako sú na tých najlepších fotografiách. Z čisto faktického hľadiska v jaskyni stále ľad trvalo existuje, čím spĺňa definíciu ľadovej jaskyne - to samozrejme nie je myslené ako obhajoba stavu ľadu. Aké možnosti teda máme? Premenovať jaskyňu, robiť každý rok inú informačnú kampaň podľa stavu ľadu...? Vieme, že akýkoľvek argument nebude určitými jednotlivcami nikdy uznaný. Jaskyne sa tvoria státisíce až milióny rokov a počas tohto obdobia prechádzajú viacerými významnými zmenami. Môžu dokonca aj zaniknúť. My sme teraz v tejto jaskyni niekde na jej klimatickom rozhraní medzi trvale zaľadnenou a sezónne zaľadnenou jaskyňou. Okrem ľadu je však v nej skutočne aj mnoho iných zaujímavostí a ak sa aj niekto potrebuje v letných mesiacoch ochladiť, tak tam nájde dostatočne chladnú klímu. Skúsme byť trochu zhovievaví aspoň k prírode, keď už sa nám to nedarí voči ľuďom.

Név: Privrelová jana, Keltezés: 08.08.2016 21:05:16

Dobry den,7.8.2016 sme navstívili uz nasu 6.jaskynu (Demänovska jaskyna slobody),bol to fascinujuci zazitok! Pocas nasej letnej dovolenky 2016 sme sa zastavili aj vo Vazeckej a Belianskej jaskyni, a prave posledne memovana je u nas na 1. mieste ,vdaka uzasnej atmosfere!!!! ,dakujeme SKVELEJ pani sprievodkyni za nadherny cas ,ktory sme tam stravili!!!( 19.7.16 posledny vstup )

Név: webadmin, Keltezés: 10.08.2016 09:00:48

Dobrý deň, ďakujeme pekne za Váš ohlas. Teší nás, že máme návštevníkov, ktorí navštívia za jeden rok viacero sprístupnených jaskýň. O to viac sme radi, ak sa stretnú so sprievodcami, ktorí im tú krásu prírody ešte umocnia svojím individuálnym prístupom. Ohlas posielame aj na jaskyňu, aby mohli spolu s nami zdieľať Vašu skúsenosť.

Név: Zuzana, Keltezés: 05.08.2016 14:58:56

Dobrý deň. 4.8.2016 sme navštívili Bystriansku jaskyňu a touto cestou sa chcem poďakovať kolektívu Bystrianskej jaskyne za milý prístup a pekný výklad. Veľmi sa nám v jaskyni páčilo , určite ju ešte navštívime a odporučíme svojim priateľom . Ďakujeme

Név: webadmin, Keltezés: 08.08.2016 10:44:54

Dobrý deň, ďakujeme pekne za uznanie pre našich pracovníkov. Takéto ohlasy nás vždy potešia a istotne sú inšpiráciou aj pre ostatných.

Név: Baracs Nóra, Keltezés: 17.07.2016 17:01:31

Hány órától meddig látogatható a Domica és a Gombaszögi barlang? Köszönettel: BN

Név: webadmin, Keltezés: 18.07.2016 10:12:51

Kedves Baracs Nóra, mindkét barlang jelenleg (szezonban) 9.00-tól 16.00-ig látogatható. Üdvözlettel   (http://www.ssj.sk/hu/otvaracie-hodiny)

Név: Katarína Bakalová, Keltezés: 11.07.2016 10:02:46

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžu ísť do jaskyne deti mladšie ako 6 rokov. Dcéra má 5. Ďakujem

Név: webadmin, Keltezés: 14.07.2016 12:56:09

Dobrý deň, už viackrát sme na takúto otázku odpovedali - vstup do našich zatiaľ 12 sprístupnených jaskýň je možný aj pre deti mladšie ako 6 rokov. Prosíme ale pritom rodičov, aby sa snažili v prípade nepohody dietaťa nejako ho účinne ukľudniť, pretože plač alebo iné hlasné prejavy značne rušia ostatných návštevníkov na vstupe, keďže v jaskyni sa zvuky vnímajú intenzívnejšie ako v otvorenom priestranstve. Veríme však, že väčšinu aj tých našich najmladších návštevníkov jaskyňa zaujme tak, že prehliadka bude pre všetkých príjemným zážitkom.

Név: Lucia Kochanová, Keltezés: 30.06.2016 15:17:57

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Niekde som čítala, že sa pracuje na sprístupnení Demänovskej jaskyne mieru a Brestovskej jaskyni. Je táto informácia pravdivá? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Név: webadmin, Keltezés: 01.07.2016 08:53:11

Dobrý deň, odpovedáme tu aj na predošlý ohlas od Patrika. Čo sa týka sprístupnenia Brestovskej jaskyne, tak tá je vzhľadom k príspevku z Envirofondu v rámci podzemia pripravená na otvorenie, avšak je potrebné ešte vykonať niektoré práce na povrchu - napojenie od turistického chodníka ku vchodu do jaskyne a zabezpečenie infraštruktúry pre prevádzku jaskyne. Najpotrebnejšie je však zriadenie funkčných miest pre prevádzku jaskyne v organizačnej štruktúre ŠOP SR, ktoré je v kompetencii nadriadených resp. medzirezortných inštitúcií. Naši zamestnanci intenzívne pracujú na vybavení potrebných náležitostí v snahe otvoriť jaskyňu pre verejnosť ešte aspoň na časť hlavnej sezóny 2016. Akonáhle bude termín otvorenia známy, dáme to dopredu vedieť aj prostredníctvom webovej stránky.

K Demänovskej jaskyni mieru môžeme poznamenať, že jej otvorenie pre verejnosť je dlhodobo v strategických zámeroch Správy slovenských jaskýň. Jej otvorenie pre prevádzku si však vyžaduje pomerne značné prostriedky, ktorými žiaľ SSJ nedisponuje. V minulom roku sme neuspeli pri žiadosti o grant z Environmentálneho fondu, budeme sa však naďalej pokúšať hľadať rôzne zdroje financovania.

Név: Patrik, Keltezés: 29.06.2016 21:00:36

Dobrý deň . Chcem sa opýtať kedy bude sprístupnená Brestovská jaskyňa pre verejnosť . Ďakujem

Név: Elena, Keltezés: 27.06.2016 18:18:36

Dobrý deň, chceli by sme navštíviť jaskyńu Domica začiatkom júla, dá sa predpokladať že bude možná plavba loďkou aj v prípade ešte pokračujúcich horúčav? Ďakujem za odpoveď

Név: odbor prevádzky, Keltezés: 28.06.2016 15:52:14

Dobrý deň, trvanie plavby v Domici odhadujeme tak na ešte 4 - 5 týždňov, takže Váš termín by ste mali stihnúť. Klimatické pomery v tejto oblasti nám žiaľ nedovoľujú prevádzkovať plavbu celoročne. Len dlhodobejšie významnejšie zrážky vedia naplniť krasový masív dostatočným množstvom vody pre trvalejšiu plavbu. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Név: Tamara, Keltezés: 25.05.2016 15:53:22

Dobrý deň. Chcem sa opýtať. Chceli by sme s celou triedou navštíviť túto Jasovskú jaskyňu. Je nás dokopy 19 aj s profesorom, alebo dvadsať, lebo ešte nevieme, či budeme mať so sebou aj druhého profesora. Otázka je: Cenník do tejto jaskyne by bol normálny ako píše na stránke, že deti 2,50 a dospelí 5,00? Alebo sú aj nejaké takzvané skupinové prehliadky? Ďakujem za odpoveď

Név: odbor prevádzky, Keltezés: 27.05.2016 07:45:58

Dobrý deň. Čo sa týka skupinových návštev máme podľa vstupného poriadku nasledovné pravidlá: pri deťoch (t.j. od 6 do 15 rokov) má pri skupine v počte min. 15 detí nárok na bezplatný vstup 1 dospelý ako sprievod a za každých začatých ďalších 15 detí po jednom dospelom. Pre ostatné vekové skupiny platí, že min. 20 ľudí má nárok na 1 človeka na dozor, pričom neplatí pravidlo o každej ďalšej začate dvadsiatke - t.j. ďalší 1 dozor opäť až po naplnení počtu 20. Ceny vstupeniek sú potom podľa veku návštevníkov v skupine - cenové zvýhodnenie platí teda na dozor. Veríme, že napriek trochu komplikovanému vysvetleniu prídete na návštevu jaskyne. Pre budúcnosť uvažujeme o zjednodušení vyššie uvedených pravidiel.

Név: Olga, Keltezés: 22.05.2016 07:20:42

Dobry den, mam na vas dotaz ohladne moznosti vykladu v anglickom jazyku. Chceme navstivit niektoru z jaskyn s navstevou zo zahranicia. Je mozne zabezpecit aspon zakladne info v ang. ? Ci uz firmou letaku, odposluchu. Dakujem.

Név: webadmin, Keltezés: 23.05.2016 07:01:33

Dobrý deň. Výklad v anglickom jazyku (aj iných jazykoch) sa poskytuje na našich prevádzkach štandardne - najčastejšie formou nahratého výkladu, ktorý sa potom na stanoviskách v jaskyni púšťa z reproduktorov. V prípade, že je viac požiadaviek v jeden čas na rôzne jazyky, rieši to správca podľa svojich možností - buď menšej skupinke poskytne vytlačený výklad v jeho reči, alebo umožní dva po sebe nasledujúce vstupy s potrebným časovým odstupom. Veríme, že Vaša prehliadka prebehne podľa očakávania.

Név: Marta, Keltezés: 10.04.2016 21:54:28

Dobry wieczór! Planujemy tegoroczne wakacje i chcielibyśmy w pracy tym roku zwiedzić Dobszyńską Jaskinię Lodową. Mamy dzieci w wieku 3 lata i 4 lata, czy one dadzą radę zwiedzić wymienioną wcześniej jaskinię, czy trasy tam wyznaczone są bezpieczne dla dzieci w tym wieku? Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.

Név: webadmin, Keltezés: 11.04.2016 08:38:34

Dobrý deň. Deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Pred návštevou jaskyne treba vždy zvážiť, či prehliadku zvládnu. V Dobšinskej ľadovej jaskyni je viac ako 500 schodov, takže návšteva pre malé deti bude asi náročnejšia. Relatívne v blízkosti môžeme viac odporučiť Važeckú jaskyňu a Bystriansku jaskyňu.

Név: Natalia, Keltezés: 05.04.2016 11:12:27

Dobrý deň, veľmi obdivujem prácu SSJ a možnosť navštíviť to najkrajšie, čo na Slovensku máme. Nie som si istá, nakoľko sú takéto záležitosti vo vašej kompetencií, no k väčšine jaskýň je pomerne dlhý výstup vedúci lesom, a predpokladám, že väčšina návštevníkov nie sú turisti. Ale k jaskyniam nevedú iba chodníky od parkoviska, ale aj turistické značky zo vzdialenejších oblastí (napr. jaskyňa Driny, Dobšinská ľadová jaskyňa a mnohé iné...) a bolo by naozaj fajn, ak by si návštevník mal možnosť zakúpiť aspoň vodu pri pokladni jaskyne. Možno sa predpokladá, že si to každý návštevník zariadi inak, no nemyslím si, že to nie je možné zariadiť aj takto, nakoľko sa v pokladniach predáva často aj kopec zbytočností. Veľmi by nás potešilo, keby sme po turistike a zdolaní trasy k jaskyni inej ako z parkoviska nemuseli rozmýšľať, kde zoženieme niečo na pitie. Zdá sa mi, že na Slovensku nie je zvykom pritiahnuť ľudí do danej oblasti. Napríklad v Demänovskej jaskyni slobody sa nenachádza ani len pri parkovisku žiadna možnosť občerstvenia. Toľko iba naša skúsenosť, jaskyne samotné sa nám nesmierne páčia a vždy sa tešíme na návštevu ďalšich. Veríme, že nie sme jediní s rovnakými podnetmi a že sa časom možno niečo zmení...

Név: odbor prevádzky, Keltezés: 11.04.2016 15:53:03

Dobrý deň, teší nás, že máte záujem o návštevu  sprístupnených jaskýň. Dovolíme si  reagovať na Váš podnet. Naša organizácia prevádzkuje 12 sprístupnených jaskýň, z ktorých na desiatich máme predajné oddelenia s možnosťou zakúpiť si potravinový tovar vrátane minerálnej vody, alebo iných nealko nápojov. V prípade dvoch jaskýň – Važeckej a Dobšinskej ľadovej -  takáto možnosť priamo nie je, nakoľko predaj potravinového tovaru je viazaný na príslušné povolenia,  musí spĺňať  hygienické normy a súčasné podmienky nie sú vyhovujúce. Zďaleka to nie je len o tom, že nakúpime tovar a ďalej ho predáme.

Chceli by sme však podotknúť, že v prípade Važeckej jaskyne je priamo v blízkosti areálu reštaurácia, kde sa môžu návštevníci občerstviť. V prípade Dobšinskej ľadovej jaskyne tam máme počas doby prevádzky umiestnený minimálne jeden automat, v ktorom je možnosť zakúpiť si aj studený alebo teplý čaj. Zmieňujete sa aj o Demänovskej jaskyni slobody, čomu nerozumieme, nakoľko na parkovisku je stánok s občerstvením a pár metrov od parkoviska je hotel. Priamo pri jaskyni sa nachádza bufet, ktorý je síce v súčasnosti zatvorený z technických príčin, ale situáciu dočasne riešime podobne ako v prípade Dobšinskej ľadovej jaskyne a to tromi predajnými automatmi na potravinový tovar, nealko nápoje v originálnom balení a teplé nápoje (káva, čaj, čokoláda a pod.).  

Záverom chceme dodať, že sa snažíme robiť všetko, aby sme návštevníkov pritiahli do jaskýň a uvedomujeme si, že ukázať krásu samotnej jaskyne nestačí, sú potrebné aj doplnkové služby. Ako štátna organizácia sme však limitovaní  množstvom zákonov a nariadení, rozhodnutí, ktoré žiaľ nie vždy vieme naplniť podľa našich predstáv.

Név: Veronika Krpelanová , Keltezés: 01.04.2016 22:51:15

Dobrý deň! Dneska sme boli v Bystrianskej jaskyni a musím ju len vychváliť . Po telefonickom rozhovore nás pán ubezpečil, že môžeme prísť aj keď sme len dvaja,tak sme sa vybrali.Parkovisko pekne označené a výstup nenáročný pár metrov do jaskyne. Ihneď nás privítala milá pani v pokladni. Jaskyňa je nádherná a pani čo nás dneska sprevádzala bola veľmi milá a ďakujeme za obsiahli výklad. Túto jaskyňu môžeme len doporučiť, je prekrásna, v nádhernom prostredí. Ďakujeme za krásny zážitok.

Név: webadmin, Keltezés: 07.04.2016 08:41:45

Dobrý deň, ďakujeme pekne za Váš ohlas. Sme radi, že aspoň takto po troške vieme prispieť k dobrému pocitu návštevníkov. Vašu správu odovzdáme priamo na jaskyňu.

Név: Martin Sikora, Keltezés: 31.08.2015 21:14:04

Dobrý den, navštívili jsme 26. 8. 2015 Harmaneckou jeskyni. Po trochu strmém výstupu jsme byli odměněni nádhernou vyhlídkou a pěkně upraveným okolím vstupu do jeskyně. Bylo krásné a teplé počasí, výhledy fantastické. Prohlídkou jeskyně jsem byl doslova nadšen, jedná se o krásnou jeskyni. Výklad pana průvodce byl také na úrovni, bylo ho dobře slyšet a s výkladem nespěchal - oceňuji! Je vidět, že do modernizace prohlídkového okruhu bylo investováno nemálo prostředků - nové nerez zábradlí, nové chodníky uvnitř jeskyně, elektroinstalace a nová vstupní budova. Shrnuto: jen ty nejlepší pocity. Budu doporučovat!!!

Név: web admin, Keltezés: 04.09.2015 16:52:26

Dobrý deň. Ďakujeme pekne za Váš názor. Harmanecká jaskyňa je naozaj výnimočná nielen svojimi vlastnosťami ale aj polohou v krásnom prostredí na okraji horského hrebeňa s pekným výhľadom na okolité pohoria Veľkej Fatry aj Nízkych Tatier. Prechádzka lesom k nej je síce náročnejšia, ale cieľ za to naozaj stojí. Prajeme Vám veľa pekných chvíľ v našej prírode.

Név: GRUBY, Keltezés: 31.08.2015 20:54:42

Witam bylem ze znajomymi w jaskini wycieczka trwała okolo godz nawet moze i ponat ale to co tam mozna zobaczyć na żywo to jest to nie do opisania JEST POPROSTU ŁAŁ PIĘKNIE POLECAM BARDZO I POLECAM wykupienie pozwolenia na fotografowanie bo naprawde warto

Név: web admin, Keltezés: 04.09.2015 16:48:14

Dziękuję bardzo.

Név: Domi, Keltezés: 26.07.2015 23:06:42

Zdravim, dna 20.7.2015 sme boli v Jaskyni slobody a kedze pred nami bola velka skupina, rozhodli sme sa zakupit si individualny vstup. Stalo nas to sice 50 EUR navyse, ale to, co sme za to dostali, bolo na nezaplatenie :) Dakujeme za skvelu zaujimavu a putavu prehliadku nadhernej jaskyne najlepsiemu sprievodcovi (skoda, ze nevieme meno), za super pristup a skvely zazitok! Drzime palce a urcite sa zase vratime! :)

Név: web admin, Keltezés: 27.07.2015 08:35:08

Dobrý deň, takéto ohlasy nás vždy potešia. Demänovská jaskyňa slobody patrí medzi naše skvosty a individuálna prehliadka je jednou z foriem si ju viac užiť. Sme radi, že oceňujete aj výklad sprievodcu, ktorému Váš názor dáme na vedomie. Ďakujeme.

A felek: 1 2 3 4
Aktualitások

Látogassa meg a barlangot kisgyermekes

Dear visitors, due to increased visitation of parents with very small children (circa up to 3 - 4 years of age), we would like to kindly ask you to have a rucksack baby carrier with you for visiting the more demanding caves in given time. The most concerned are the following caves: Demänovská Cave of Liberty, Belianska Cave, Dobšinská Ice Cave, Demänovská Ice Cave, Harmanecká Cave. We also ask you to consider visiting the cave with your crying child, which could disturb the other visitors. Thank you for understanding and we wish you a nice experience.

Vízhiány miatt a csónaktúra a Domica barlangban nem működik.

Vízhiány miatt a csónaktúra a Domica barlangban nem működik.

Csak a hagyományos túra látogatható.

Szeretettel várjuk Önöket.Partner

Správa jeskyní České republikyHabakuky