State Nature Conservancy der Slowakischen Republik Slowakische Höhlenverwaltung
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Antworten der Besucher

Name: Patrik, Datum: 04.12.2013 10:25:29

Preco su takmer vsetky jaskyne uzatovrene v decembri? Ved v tomto obdobi okrem prazdnin deti je tu mnoho navstevnikov so zahranicia, ktori by radi navstivili nase krasne jaskyne. (Co je taky problem spristupnit chodniky k jaskyniam?) Dakujem.

Name: odbor prevádzky a obchodnej činnosti jaskýň, Datum: 12.12.2013 13:56:03

Dôvodov zatvorenia jednotlivých  prevádzok jaskýň pre verejnosť počas zimného obdobia je viac. Niektoré z nich sú spoločné, niektoré sú špecifické pre konkrétnu jaskyňu. Dobu otvorenia každej jaskyne ohraničuje jej Návštevný poriadok vydávaný ako vyhláška, ktorá je zverejnená  na našej web stránke pri každej jaskyni. Zverejnením  vstupného poriadku sa tento stáva záväzným.    

Základnou povinnosťou  našej organizácie je predovšetkým ochrana prírody vrátane ochrany jaskýň.  Jaskyne sa môžu využívať len únosným spôsobom pričom je potrebné dbať aj na bezpečnosť osôb pohybujúcich sa v podzemí.  Jaskyne sú aj významnými zimoviskami netopierov, ktoré sú v tomto období vysoko citlivé na rušenie. Špecifické sú ľadové jaskyne, ktoré  nie sú v zimnom období  bezpečné a schodné a v ktorých prebieha intenzívne obnova ľadovej výplne.       

Dôležité je aj ekonomické hľadisko, technické opatrenia zabezpečovania prevádzky by boli finančne náročné a neúmerné k potenciálnym príjmom. Pri vybraných jaskyniach je základná nevyhnutná infraštruktúra v súčasnosti prispôsobená sezónnemu charakteru. Návštevnosť je silne závislá od cestovného ruchu v danom regióne, od obdobia v roku i od aktuálneho počasia.  

V zimnom období prebieha aj údržba jaskýň.  Časovo náročnejšie investičné aktivity, ktoré vylučujú prevádzkovanie jaskýň sa podľa možností situujú do tohto obdobia, aby sa v hlavnej-letnej turistickej sezóne jaskyne nemuseli pre verejnosť zatvárať.

Name: Novák, Datum: 20.11.2013 14:14:28

Pekná prehľadne spracovaná stránka. Uvažujem navštíviť jaskyňu za účelom fotenia. Jasné mi je že bez statívu, môžem použiť rádiovo odpaľované blesky? Pretože v návštevnom poriadku máte uvedené že zákaz používať svietidlá ktoré oslepujú návštevníkov. Napriek tomu je skvelé že je možnosť fotenia. Ďakujem.

Name: odbor prevádzky jaskýň a obchodnej činnosti , Datum: 26.11.2013 09:08:03

Na úvod si dovoľujeme Vám poďakovať za slová pochvaly na našu web stránku, ktorá prešla kompletnou zmenou a ktorej cieľom je zvýšenie kvality, operatívnosti a zavedenia nových prvkov k spokojnosti návštevníkov. Na jej úprave sa ešte stále pracuje.
Fotografovanie bez použitia statívu sa môže uskutočniť len počas prehliadky jaskyne, po zaplatení základného vstupného a stanoveného poplatku. Nesmie sa tým narušiť plynulosti prevádzky jaskyne, sprievodné slovo a rušiť ostatných návštevníkov. Použitím rádiovo odpaľovaných bleskov k  tejto situácii môže dôjsť.  Okrem toho tak ako správne uvádzate dochádza aj k oslepovaniu ostatných návštevníkov, čo je v rozpore s Návštevným poriadkom jaskýň.
Poskytnutie priestorov za účelom iných aktivít (vrátane fotografovania a filmovania), ktoré nie sú v rozpore s ochranou jaskyne sa uskutočňuje výnimočne, rieši sa individuálne, v niektorých prípadoch je povinná výnimka zo zákona o ochrane prírody a krajiny 543/2002 Z. z a je spoplatnené podľa druhu a rozsahu. V prípade záujmu o ďalšie informácie nás kontaktujte napr. prostredníctvom mailovej pošty. Ďakujeme za pochopenie.

Name: navstevnik, Datum: 18.11.2013 21:28:02

Páči sa mi nová stránka, no ešte chvíľu potrvá, kým si na ňu zvyknem. Tiež si myslím, že poplatok za fotografovanie v jaskyniach je neprimerane vysoký. Len malá časť všetkých záberov je použiteľná, vzhľadom k tomu, že je zakázané používať statív a fotografovať v jaskyniach z ruky pri veľmi slabom osvetlení je tak veľmi náročné a množstvo záberov je neostrých či rozmazaných. Privítal by som teda niekedy v budúcnosti aj zníženie poplatku za fotografovanie. Ešte by som sa chcel opýtať, či sa niekedy v budúcnosti plánuje predĺžiť prehliadková trasa niektorej z jaskýň, resp. sprístupniť nová jaskyňa (napr. Brestovská jaskyňa alebo Demänovská jaskyňa mieru). Ďakujem.

Name: web admin, Datum: 19.11.2013 09:19:22

Ďakujeme za Vašu reakciu. K poplatkom za foto sme sa vyjadrili v predošlom odkaze. Predlžovanie trás resp. sprístupňovanie ďalších jaskýň patrí do koncepčných zámerov Správy slovenských jaskýň a v súčasnosti sa skúmajú možnosti sprístupnenia aj Vami spomínaných dvoch jaskýň.

Name: viera hulicova, Datum: 02.11.2013 06:54:35

No jaskyniari, máte krásnu stránku, všetka česť, dozvedeli sme sa všetko potrebné a veľa zaujímavostí. VH

Name: web admin, Datum: 04.11.2013 07:58:14

Ďakujeme za Vašu pochvalu, budeme sa snažiť o to, aby stránka bola aktuálna a živá.

Name: fero, Datum: 26.10.2013 09:54:09

Chcem sa spytat preco je tak strasne drahe fotografovanie v jaskyniach.Zas ste isli v ustrety bohatsim obcanom ktory maju vysoke zarobky a my chudobnejsi si to nedovolime.Dakujem

Name: web admin, Datum: 04.11.2013 08:01:23

Otázka fotografovania resp. ceny foto/video nie je taká jednoduchá, akoby sa zdalo na prvý pohľad. Hlavný problém nie je v cene, ale v režime prevádzky. Kým v menej navštevovaných jaskyniach a mimo hlavnej sezóny všeobecne fotenie nespôsobuje zdržiavanie prevádzky, opačne je tomu v hlavnej sezóne a zvlášť vo veľmi navštevovaných jaskyniach. Ak sme chceli zachovať jednotný prístup ku všetkým jaskyniam v našom prevádzkovaní - bol zvolený tento prístup - teda vysoká cena najmä kvôli dodržaniu časového režimu prevádzky v hlavnej sezóne. Vo svete sa stretnete s rôznymi prístupmi - od foto zadarmo až po zákaz fotiť. V súčasnosti uvažujeme o možných alternatívach režimu foto/video.

die Parteien: 1 2 3 4
Aktuelles

Der Besuch der Höhle mit kleinen Kindern

Dear visitors, due to increased visitation of parents with very small children (circa up to 3 - 4 years of age), we would like to kindly ask you to have a rucksack baby carrier with you for visiting the more demanding caves in given time. The most concerned are the following caves: Demänovská Cave of Liberty, Belianska Cave, Dobšinská Ice Cave, Demänovská Ice Cave, Harmanecká Cave. We also ask you to consider visiting the cave with your crying child, which could disturb the other visitors. Thank you for understanding and we wish you a nice experience.

Die Bootsfahrt in Domica Höhle nicht im Betrieb

Die unterirdische Bootsfahrt in Domica Höhle ist aufgrund des schlechten Wasserstandes nicht im Betrieb. Der Kurzer Rundgang ist im Betrieb.

Wir bitten um Ihr Verständnis

Partner

Správa jeskyní České republikyHabakuky