State Nature Conservancy der Slowakischen Republik Slowakische Höhlenverwaltung
Štátna ochrana prírody
SlovenskyEnglishDeutschMagyarulPolski

Antworten der Besucher

Name: Karol , Datum: 17.08.2020 00:40:26

Vzhľadom k mojej pasii k Jaskyniam, by som rád apeloval na podporu cestovného ruchu. Slovenský kras ... chcem sa opýtať či vôbec bude možné sprístupniť SKALISTÝ Potok (pri obci Háj)??? Ďalšia otázka, SYSTÉM STRATENSKEJ JASKYNE je známy a prepojeý už takmer 30 rokov, čiže môj subjektívny názor na tento nádhený a unikátnjy systém by som rád chcel doplniť o nasledovné. Bude vôbec možné sprístupniť tento veľký systém aspoň z časti skrz jaskyňu DUČA? ... Slovensko je mimoriadne bohaté na jaskyne a z toho vyplývajúc

Name: admin, Datum: 17.08.2020 09:23:55

Dobrý deň, sme radi, že máte záujem o jaskyne. Slovensko je naozaj bohatou krajinou na prírodné hodnoty vrátane jaskýň. Na úvod treba spomenúť, že všetky jaskyne na Slovensku sú v zmysle zákona chránené a vstup do nich nie je automaticky povolený. Na sprostredkovanie prírodných krás jaskýň sú u nás primárne určené sprístupnené jaskyne, ktorých máme 19. Verejnosti je voľne prístupných ďalších cca 45 jaskýň, ktoré sú zväčša pri turistických chodníkoch a bežne prístupných miestach. Mapku nájdete tu: http://www.ssj.sk/sk/mapa-jaskyn Nie všetky jaskyne sú vhodné na sprístupnenie napriek tomu, že sú veľké. Vzhľadom k tomu, že v súčasnej dobe preferujeme čím menšie zásahy do pôvodného prírodného stavu chránených ekosystémov, vrátane jaskýň, veľmi dôkladne sa zvažujú potenciálne možnosti sprístupnenia ďaľších jaskýň. Pri posudzovaní sa do úvahy berie viac faktorov - od vlastných prírodných pomerov a hodnôt danej jaskyne, cez prístupnosť lokality až po bezpečnosť návštevníkov. K Vašej otázke môžeme stručne uviesť, že o sprístupnení Skalistého potoka ani Stratenskej jaskyne sa neuvažuje.

Name: Havasi Zsolt, Datum: 12.04.2020 22:02:16

Kb. 40 éve gyerekként megnéztünk egy szép barlangot, aminek a bejáratához libegővel lehetett feljutni, és azóta sem találom. Nem tudják melyik lehetett az? Köszönettel.

Name: web admin, Datum: 14.04.2020 10:52:11

Dear visitor, the cave you have 40 years ago visited by a cableway must have been Demanovska Cave of Liberty. Regrettably, the cableway does not work anymore for many years. Stay healthy.

Kedves látogató! A barlang, amelyet 40 évvel ezelőtt felkeresett egy kötélpályán, Demanovska Szabadságbarlang lehet. Sajnos a kötélpálya már évek óta nem működik. Sok egészségre kívánunk.

Vážený návštevník, jaskyňa, ktorú ste pred vyše 40 rokmi navštívili lanovkou bola určite Demänovská jaskyňa slobody. Žiaľ, už dlhé roky táto lanovka nefunguje. Prajeme veľa zdravia.

Name: Fero, Datum: 31.07.2019 08:43:15

Pri informáciách o jaskyni Domica, chýbajú informácie o okruhu s plavbou (časy vstupov, cena). Ďakujem.

Name: Domica - okruh s plavbou, Datum: 31.07.2019 14:26:14

Dobrý deň,

Okruh s plavbou v jaskyni Domica sa prevádzkuje len v prípade priaznivých podmienok – pri dostatočnom množstve vody v koryte podzemnej riečky. Plavba sa väčšinou začína realizovať v jarnom období, keď to umožní hladina vody po zimnom období (topenie snehu, dostatočné atmosférické zrážky). V súčasnosti sa plavba nerealizuje. O začiatku realizácie plavby vždy informujeme na našej internetovej stránke www.ssj.sk. V prípade prevádzkovania okruhu s plavbou sa okruh bez plavby nerealizuje. Časy vstupov sú uvedené vo vstupnom poriadku – sú rovnaké ako pre okruh bez plavby a cena vstupného s plavbou je: dospelý 8,- € , dieťa 6-15 rokov a invalid 4 €, študent a osoba nad 60 rokov 7,- €.

Daniela Pavellová

Name: Katarina, Datum: 03.03.2019 16:01:30

ANKETA k diplomovej práci: Dobrý deň. Kto navštívil Ochtinskú aragonitovú jaskyňu alebo Jasovskú jaskyňu, tak Vás chcem požiadať o chvíľku času pre vyplnenie dotazníkov. Ide o analýzu dopravných a sprievodcovských služieb. Prvý odkaz sa týka Ochtinskej aragonitovej jaskyne a druhý Jasovskej. Ďakujem krásne za Váš čas.

Dotazník Ochtinská Aragonitová jaskyňa

Dotazník Jasovská jaskyňa

Name: David, Datum: 23.07.2018 08:57:55

Dobrý deň, cez víkend sme navštívili Domicu a Gombaseckú jaskyňu. Jaskyne na Slovensku som nenavštívil cca 10-15 rokov a trochu ma prekvapilo, že napriek tomu ako doba postúpila sa stále platí za použitie fotoaparátov v jaskyniach (cena za povolenie fotografovania je aj vyššia ako cena vstupného) Zákaz fotografovania bez zaplatenia poplatku nie je rešpektovaný v obrovskom merítku. Nezamýšľa sa správa slovenských jaskýň úpravou cenníkov spôsobom, že by sa zdvihli symbolicky ceny vstupného pre všetkých návštevníkov (0,5 EUR - 2 EUR) a fotografovanie / nahrávanie videí (pre nekomerčné účely) by bolo v cene vstupného? Myslím, že by to bolo prispôsobenie sa dobe v ktorej žijeme a mohlo by to prispieť k zlepšenej propagácií slovenských jaskýň medzi ľuďmi. Neviem aké sú argumenty správy slovenských jaskýň na takúto cenovú politiku a nastavenie systému, budem však rád ak odpoviete. Mimo toho sme boli spokojní aj s výkladom od sprievodcov aj s fungovaním jaskýň, možno by sme pridali, trochu viac osvetlenia do niektorých častí Domice (keď už sme zaplatili za povolenie fotografovať :P :) ). Prajem pekný deň a ďakujem aj za ostatných návštevníkov za spravovanie slovenských jaskýň!!

Name: webadmin, Datum: 30.07.2018 14:33:54

Dobrý deň,

dovoľujeme si reagovať na Vašu pripomienku na adresu fotografovania v jaskyniach a teší nás, že aj napriek, podľa Vás, vysokému poplatku za túto službu ste boli s prehliadkou jaskýň spokojní. Žiaden názor neberieme na ľahkú váhu a snažíme sa vylepšovať služby k spokojnosti návštevníkov.

Poplatok za fotografovanie je organizačné opatrenie zavedené v súvislosti s poskytovanou službou – sprievodcovskou činnosťou a týka sa všetkých sprístupnených jaskýň na Slovensku. Toto opatrenie sme uprednostnili pred striktným zákazom fotografovania (napr. ani v zahraniční nie je zákaz fotografovania výnimočný) a jeho cieľom je obmedziť počet fotografujúcich, aby nedochádzalo k narušeniu výkladu sprievodného slova, nesledovaniu terénu, prípadne vybočeniu z prehliadkovej trasy a p. Pokiaľ by sa zrušil tento poplatok, zákonite by sa predlžovala nielen doba prehliadky, ale aj čakanie na vstup a v konečnom dôsledku by sa do jaskyne dostalo menej návštevníkov. Fotografovanie je objektívne najrušivejšou činnosťou, ktorá pre návštevníkov spôsobuje viac negatív ako pozitív. Napriek tomu nevylučujeme, že v budúcnosti dôjde v otázke poplatku za fotografovanie k zmene.

Želáme Vám veľa príjemných zážitkov pri návšteve nielen slovenských jaskýň, ale aj ostatných atrakcií a kultúrnych pamiatok.Ďakujeme za pochopenie.

Name: Diana, Datum: 03.02.2018 15:06:42

Dobrý deň, chcem sa spýtať, kedy je najlepšie navštíviť ľadové jaskyne na slovensku, teda kedy sú ľadovcové útvary najkrajšie? Niekde som počula, že je to začiatkom sezóny, len neviem, či je to pravda. A odporučili by ste mi Dobšinskú alebo Demänovskú? Na vzdialenosti od bydliska nezáleží. Ďakujem

Name: D. Pavellová, Datum: 05.02.2018 16:06:22

Dobrý deň, obidve sprístupnené ľadové jaskyne sú otvorené od 15. mája do 30. septembra. Návštevu Demänovskej ľadovej jaskyne môžeme odporučiť  začiatkom sezóny, kedy je ľadu najviac, pretože tvorba ľadovej výplne je závislá od klimatických podmienok v zimnom období. Neporovnateľne viac ľadu (až 110 tisíc m3) je v Dobšinskej ľadovej jaskyni, pričom množstvo ľadu sa tu počas roka výraznejšie nemení. Táto jaskyňa je zapísaná do zoznamu svetového prírodného dedičstva UNESCO. Veríme, že prehliadka jaskyne, ktorú si vyberiete, bude pre Vás príjemným zážitkom.

Name: Jana, Datum: 22.01.2018 22:51:52

Dobry den. Z vasej web stranky som vycitala ktore su menej narocne jaskyne. Precitala som kopec vasich odpovedi a nasla som roztriedenie jaskyn podla narocnosti. V lete budem robit sprievodcu znamym zo zahranicia a uvitala by som vasu pomoc. Jeden zo skupiny nie je schopny absolvovat privela schodov. Viete mi priblizne povedat kolko schodov maju jednotlive jaskyne? Važecká jaskyňa, Bystrianska jaskyňa, Gombasecká jaskyňa, Domica, Jasovská, Ochtinská aragonitová. Viete mi povedat aka je pravdepodobnost ze lodka v Domici bude premavat ked navstivime jaskynu zaciatkom augusta? Ktora z uvedenych jaskyn ma najkratsiu trasu do hlavnej komnaty a je mozne aby sa dotycny po jej prehlaidke vratil naspat? Teda aby v jaskyni nemusel prejst vela schodov, pokochal sa krasami hlavnej komnaty a mohol si ist von oddychnut. Vopred dakujem.

Name: D. Pavellová, Datum: 23.01.2018 11:56:12

Dobrý deň,

pre návštevníka s určitým zdravotným obmedzením, ako uvádzate, Vám môžeme ako najmenej náročnú odporúčať Važeckú jaskyňu a potom Bystriansku a Gombaseckú jaskyňu.

Pre porovnanie uvádzame informácie o prístupe k jaskyniam a náročnosti prehliadkových trás Vami uvedených jaskýň:

Važecká jaskyňa – parkuje sa pri vstupnom areáli. Dĺžka prehliadkovej trasy je 235 m, v jaskyni je 88 schodov.

Bystrianska jaskyňa – prístup od parkoviska k jaskyni – 120 m, dĺžka prehliadkového okruhu 580 m, v jaskyni je 26 schodov.

Gombasecká jaskyňa – parkuje sa v blízkosti vstupného areálu. Dĺžka prehliadkovej trasy je 285 m, ale prechádza sa tam aj späť, čiže spolu 570 m. V jaskyni je 87 schodov.

Ochtinská aragonitová jaskyňa – vstupný areál do jaskyne sa nachádza 300 m od parkoviska (po rovine). Prehliadková trasa jaskyne je dlhá 300 m, pričom cestou do podzemia treba prekonať naraz 104 schodov, čiže takisto i cestou späť von z jaskyne. 

Jasovská jaskyňa – parkuje sa pri vstupnom areáli. Dĺžka prehliadkovej trasy je 720 m. V jaskyni je 339 schodov.

Domica – parkovisko je pri vstupnom areáli jaskyne. Dĺžka prehliadkovej trasy je 780 m, prevýšenie je zanedbateľné. Plavba v jaskyni je závislá od množstva atmosférických zrážok, preto sa nedá predpovedať, kedy a či vôbec bude možná. Aktuálna situácia bude zverejnená na našej internetovej stránke.

Čo sa týka Vašej otázky na možnosť vrátenia sa po prehliadke určitej časti jaskyne, takýto postup nie je možný z prevádzkových a bezpečnostných dôvodov.

Tešíme sa na Vašu návštevu.

Name: Ján Plaček, Datum: 14.01.2018 19:03:57

Dobrý deň,aký je minimálny počet osôb na prehliadku v jednotlivých jaskyniach...dakujem

Name: webadmin, Datum: 16.01.2018 08:17:54

Dobrý deň,

pravidelný vstup do jaskyne sa uskutočňuje pri minimálnom počte 4 osôb. V prípade Brestovskej jaskyne pri minimálnom počte 2 osôb – v tomto prípade ale upozorňujeme, že do Brestovskej jaskyne je vstup povolený deťom od 6 rokov veku.

Ak nie je naplnený počet na minimálne stanovený počet osôb, je možné počkať na príchod ďalších návštevníkov. Vstup do jaskyne sa uskutoční v najbližšom čase podľa plánovaných vstupov zverejnených vo vstupnom poriadku pre príslušnú jaskyňu.

Name: NS, Datum: 11.01.2018 12:10:56

Dobrý den, kdy se konečně otevre návštevníkům Dem. jaskyna Mieru? (A zuroci se tak prace lidi, co uz do zpristupnovacich praci (chodniky, zabradli atd) byla jiz investovana... Diky

Name: webadmin, Datum: 11.01.2018 15:31:03

Dobrý deň,

sprístupnenie Demänovskej jaskyne mieru nie je momentálne možné najmä vzhľadom k výške prostriedkov potrebných na tento účel, pretože staršie vybavenie sa už postupne rozpadá. V súčasnosti sa snažíme sanovať budovy areálov sprístupnených jaskýň, ktoré sú v najhoršom stave a potrebujú aktuálnu opravu alebo rekonštrukciu. Ak sa nám podarí vysporiadať sa s týmto najaktuálnejším problémom určite budeme riešiť aj ďalšie možné jaskyne vhodné na sprístupnenie. Tieto aktivity sa riešia v rámci priorít ŠOP SR v širšom časovom rozmedzí.

Name: Marek, Datum: 12.07.2017 17:59:23

Dobrý deň. Dnes sme navštívili Ochtinskú aragonitovú jaskyňu. Rozhodli sme sa preto, lebo nás zaujal aragonit, ešte nikdy sme takéto niečo nevideli. Okrem toho je táto jaskyňa zapísaná do svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Jaskyňa bola nádherná a naozaj očarila nás. Tie aragonity boli nádherné, je neuveriteľné, že príroda dokáže takéto niečo vytvoriť. Touto cestou by som chcel poďakovať za nádherný zážitok. Určite sa tam ešte vrátime v budúcnosti. Na budúci týždeň máme v pláne Dobšinskú ľadovú jaskyňu, dúfam, že aj táto jaskyňa nás očarí.

Name: webadmin, Datum: 11.01.2018 15:46:49

Dobrý deň,

teší nás Váš názor. Aj v tejto sezóne radi uvítame návštevníkov, ktorí vedia oceniť prírodné krásy nášho podzemia.

Name: Martin Kašša, Datum: 23.06.2017 15:22:06

Demänovskú ľadovú jaskyňu sa oplatí vidieť v tomto čase. Ľadová výzdoba má svoje čaro. Jednou cestou odporúčam navštíviť aj Demänovskú jaskyňu Slobody.

Name: verča, Datum: 16.08.2016 20:03:00

Chtěla bych se zeptat kolik má demänovska ledova jeskyne C°. Dekuji za odpoved.

Name: webadmin, Datum: 17.08.2016 08:43:51

Dobrý deň, v Demänovskej ľadovej jaskyni máme momentálne mierne zvýšenú teplotu v ľadovej časti o 0,4°C, teda je tam cca 0,8°C. Ostatné časti majú ako "obyčajne" v lete okolo +3°C. Ľadu je tam menej, aj fotky z apríla tohto roku, ktoré máme na internete ukazujú trošku lepší stav ako je teraz, pretože množstvo ľadu sa vyvíja aj v priebehu roka - v silnej zime narastá už jej koncom a skoro na jar a potom sa postupne zmenšuje až do ďalšej zimy. Po viacerých slabých zimách je jeho stav momentálne dosť redukovaný, čo sa však po ďalšej klimaticky vhodnej zime môže rýchlo zmeniť. Tešíme sa na Vašu návštevu.

Name: Tibor, Datum: 10.08.2016 18:13:36

Dobry den, v minulosti sme navstivily Demänovsku ladovu jaskynu, bohuzial bolo akurat obdobie kde bolo malo ladu, teraz tu mame navstevu zo zahranicia a chceli by sme vidiet dobsinsku ladovu jaskynu. Aky je momentalny stav ladu? Dakujem Tibor

Name: webadmin, Datum: 10.08.2016 18:16:25

Dobrý deň, v Dobšinskej ľadovej jaskyni bol v minulosti zistený objem ľadu okolo 100 000 m3 a hoci klimatické podmienky ťažko skúšajú aj túto lokalitu, tak s objemom ľadu by tam snáď žiadny návštevník nemal mať problém. Tento svetový unikát, ktorý tu uprostred našej krajiny máme je jedným z prírodných fenoménov, ktorý sa zaslúžene zaradil k ostatným jaskyniam svetového dedičstva na Slovensku. Návštevu vrelo odporúčame.

Name: Dana, Datum: 10.08.2016 10:39:29

Dobrý deň! Plánujeme s rodinou navštíviť jaskyňu Domica. Bude možné absolvovať veľký okruh s plavbou v priebehu augusta? Môžu sa jej zúčastniť aj deti vo veku 5 a 11 rokov?

Name: webadmin, Datum: 10.08.2016 12:07:23

Dobrý deň, plavbu v Domici odhadujeme tak ešte asi na týždeň. Deti obmedzenie nemajú. Keď nebude plavba možná kvôli nedostatku vody, dáme oznam na stránku.
 

Name: Klára, Datum: 09.08.2016 23:24:08

Dobrý den, 2.8.2016 jsme navštívili Demanovskou ledovou jeskyni. Musím se připojit k jednomu názoru níže a to, že nás velice zklamala. Očekávali jsme ledovou jeskyni, jak se všude píše a ukazují se fotografie. Jeli jsme cca 70km daleko, abychom ji viděli. Jskyně je krásná, ale opravdu není v této době ledová, náš malý syn se neustále ptal, kde je ten led, na který se tak těšil a já stále myslela, že už brzy určitě nějaký musíme vidět. Bylo to zklamání, když nám průvodce na konci prohlídky řekl, že těch 30cm sněhu před námi, to je vše. Pokud bychom chtěli vidět klasickou jeskyni, jeli bychom raději do Belianské, která byla od nás 13km a alspoň bychom nemuseli být nakonec zklamáni. S tímto přístupem také nesouhlasím, nikde není žádné upozornění, že led v jeskyni není, přijde mi to jako klamání zákazníků. Je mi jasné, že mi odpovíte jako v příspěvku níže, že jeskyně má plno jiných krás, to jistě má, ale pokud ji propagujete jako ledovou a ještě jsou všude fotky plné ledu, asi jen málokdo čeká, že tam téměř žádný nebude. Je mi líto, že musím dát takovou recenzi, protože jinak mě Tatry opravdu nadchly.

Name: webadmin, Datum: 10.08.2016 08:19:49

Dobrý deň. K stavu ľadu v Demänovskej ľadovej jaskyni sme sa už viackrát vyjadrovali. Jej názov bol v minulosti Čierna jaskyňa, prípadne podľa ešte starších údajov Dračia. Oficiálny názov Demänovská ľadová jaskyňa zaviedol významný slovenský krasový geomorfológ A. Droppa v 50. rokoch minulého storočia. Je zrejmé, že v tých rokoch bolo ľadu pomerne veľa i keď takisto dochádzalo ku kolísaniam v objeme ľadovej výzdoby. Čo sa týka aktuálneho stavu ľadu - návštevníkov informujeme aj tým, že do našej fotogalérie na stránke sme na prvé miesta dali stav z jari 2016 - teda tesne pred tohtoročným otvorením jaskyne. Je trochu nekorektným vyjadrením obviňovať nás z klamania návštevníkov za to, že zverejňujeme aj staršie fotografie z nie až tak vzdialených období, keď v jaskyni bolo naozaj veľa ľadu. Opakovať, že to všetko závisí aj od konkrétnych podmienok hlavne minulej zimy asi nemá veľký zmysel. Je totiž možné, že o rok budú podmienky podobné ako sú na tých najlepších fotografiách. Z čisto faktického hľadiska v jaskyni stále ľad trvalo existuje, čím spĺňa definíciu ľadovej jaskyne - to samozrejme nie je myslené ako obhajoba stavu ľadu. Aké možnosti teda máme? Premenovať jaskyňu, robiť každý rok inú informačnú kampaň podľa stavu ľadu...? Vieme, že akýkoľvek argument nebude určitými jednotlivcami nikdy uznaný. Jaskyne sa tvoria státisíce až milióny rokov a počas tohto obdobia prechádzajú viacerými významnými zmenami. Môžu dokonca aj zaniknúť. My sme teraz v tejto jaskyni niekde na jej klimatickom rozhraní medzi trvale zaľadnenou a sezónne zaľadnenou jaskyňou. Okrem ľadu je však v nej skutočne aj mnoho iných zaujímavostí a ak sa aj niekto potrebuje v letných mesiacoch ochladiť, tak tam nájde dostatočne chladnú klímu. Skúsme byť trochu zhovievaví aspoň k prírode, keď už sa nám to nedarí voči ľuďom.

Name: Privrelová jana, Datum: 08.08.2016 21:05:16

Dobry den,7.8.2016 sme navstívili uz nasu 6.jaskynu (Demänovska jaskyna slobody),bol to fascinujuci zazitok! Pocas nasej letnej dovolenky 2016 sme sa zastavili aj vo Vazeckej a Belianskej jaskyni, a prave posledne memovana je u nas na 1. mieste ,vdaka uzasnej atmosfere!!!! ,dakujeme SKVELEJ pani sprievodkyni za nadherny cas ,ktory sme tam stravili!!!( 19.7.16 posledny vstup )

Name: webadmin, Datum: 10.08.2016 09:00:48

Dobrý deň, ďakujeme pekne za Váš ohlas. Teší nás, že máme návštevníkov, ktorí navštívia za jeden rok viacero sprístupnených jaskýň. O to viac sme radi, ak sa stretnú so sprievodcami, ktorí im tú krásu prírody ešte umocnia svojím individuálnym prístupom. Ohlas posielame aj na jaskyňu, aby mohli spolu s nami zdieľať Vašu skúsenosť.

Name: Zuzana, Datum: 05.08.2016 14:58:56

Dobrý deň. 4.8.2016 sme navštívili Bystriansku jaskyňu a touto cestou sa chcem poďakovať kolektívu Bystrianskej jaskyne za milý prístup a pekný výklad. Veľmi sa nám v jaskyni páčilo , určite ju ešte navštívime a odporučíme svojim priateľom . Ďakujeme

Name: webadmin, Datum: 08.08.2016 10:44:54

Dobrý deň, ďakujeme pekne za uznanie pre našich pracovníkov. Takéto ohlasy nás vždy potešia a istotne sú inšpiráciou aj pre ostatných.

Name: Baracs Nóra, Datum: 17.07.2016 17:01:31

Hány órától meddig látogatható a Domica és a Gombaszögi barlang? Köszönettel: BN

Name: webadmin, Datum: 18.07.2016 10:12:51

Kedves Baracs Nóra, mindkét barlang jelenleg (szezonban) 9.00-tól 16.00-ig látogatható. Üdvözlettel   (http://www.ssj.sk/hu/otvaracie-hodiny)

Name: Katarína Bakalová, Datum: 11.07.2016 10:02:46

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, či môžu ísť do jaskyne deti mladšie ako 6 rokov. Dcéra má 5. Ďakujem

Name: webadmin, Datum: 14.07.2016 12:56:09

Dobrý deň, už viackrát sme na takúto otázku odpovedali - vstup do našich zatiaľ 12 sprístupnených jaskýň je možný aj pre deti mladšie ako 6 rokov. Prosíme ale pritom rodičov, aby sa snažili v prípade nepohody dietaťa nejako ho účinne ukľudniť, pretože plač alebo iné hlasné prejavy značne rušia ostatných návštevníkov na vstupe, keďže v jaskyni sa zvuky vnímajú intenzívnejšie ako v otvorenom priestranstve. Veríme však, že väčšinu aj tých našich najmladších návštevníkov jaskyňa zaujme tak, že prehliadka bude pre všetkých príjemným zážitkom.

Name: Lucia Kochanová, Datum: 30.06.2016 15:17:57

Dobrý deň, chcela by som sa opýtať. Niekde som čítala, že sa pracuje na sprístupnení Demänovskej jaskyne mieru a Brestovskej jaskyni. Je táto informácia pravdivá? Za odpoveď Vám vopred ďakujem.

Name: webadmin, Datum: 01.07.2016 08:53:11

Dobrý deň, odpovedáme tu aj na predošlý ohlas od Patrika. Čo sa týka sprístupnenia Brestovskej jaskyne, tak tá je vzhľadom k príspevku z Envirofondu v rámci podzemia pripravená na otvorenie, avšak je potrebné ešte vykonať niektoré práce na povrchu - napojenie od turistického chodníka ku vchodu do jaskyne a zabezpečenie infraštruktúry pre prevádzku jaskyne. Najpotrebnejšie je však zriadenie funkčných miest pre prevádzku jaskyne v organizačnej štruktúre ŠOP SR, ktoré je v kompetencii nadriadených resp. medzirezortných inštitúcií. Naši zamestnanci intenzívne pracujú na vybavení potrebných náležitostí v snahe otvoriť jaskyňu pre verejnosť ešte aspoň na časť hlavnej sezóny 2016. Akonáhle bude termín otvorenia známy, dáme to dopredu vedieť aj prostredníctvom webovej stránky.

K Demänovskej jaskyni mieru môžeme poznamenať, že jej otvorenie pre verejnosť je dlhodobo v strategických zámeroch Správy slovenských jaskýň. Jej otvorenie pre prevádzku si však vyžaduje pomerne značné prostriedky, ktorými žiaľ SSJ nedisponuje. V minulom roku sme neuspeli pri žiadosti o grant z Environmentálneho fondu, budeme sa však naďalej pokúšať hľadať rôzne zdroje financovania.

die Parteien: 1 2 3 4
Aktuelles

Sprístupnené jaskyne zatvorené

Vážení návštevníci, oznamujeme Vám, že všetky sprístupnené jaskyne prevádzkované ŠOP SR, Správou slovenských jaskýň sú od 25.11.2021 zatvorené.

International Year of Caves and Karst

The Slovak Caves Administration as a member of the International Show Caves Association (ISCA) fully supports the initiative of the International Speleological Union (UIS) to declare the year 2021 the International Year of Caves and Karst. In spite of their occurrence, the benefits of caves and karst are not commonly known to many people on the planet. So the main goal „Explore, understand and protect“ is our task for this year 2021.

Die Bootsfahrt in Domica Höhle nicht im Betrieb

Die unterirdische Bootsfahrt in Domica Höhle ist aufgrund des schlechten Wasserstandes nicht im Betrieb. Der Kurzer Rundgang ist im Betrieb. Wir bitten um Ihr Verständnis

Der Besuch der Höhle mit kleinen Kindern

Dear visitors, due to increased visitation of parents with very small children (circa up to 3 - 4 years of age), we would like to kindly ask you to have a rucksack baby carrier with you for visiting the more demanding caves in given time. The most concerned are the following caves: Demänovská Cave of Liberty, Belianska Cave, Dobšinská Ice Cave, Demänovská Ice Cave, Harmanecká Cave. We also ask you to consider visiting the cave with your crying child, which could disturb the other visitors. Thank you for understanding and we wish you a nice experience.

COVID režim vstupov jaskyňa

Vážení návštevníci,

v zmysle platných COVID opatrení je jaskyňa až do odvolania zatvorená.

Partner

Správa jeskyní České republikyInternational Year of Caves and KarstHabakukyZajo